Prezydent Raimonds Vejonis desygnował w poniedziałek eurodeputowanego Krisjanisa Karinsa z partii Nowa Jedność na premiera Łotwy – podała agencja LETA.

Karins zaproponował utworzenie koalicji rządowej składającej się z liberalnej Nowej Jedności, Nowej Partii Konserwatywnej, populistycznej partii Czyje Jest Państwo, liberałów z „Dla Rozwoju” oraz Sojuszu Narodowego – Wszystko dla Łotwy. Po poniedziałkowym spotkaniu z Karinsem łotewski prezydent powiedział dziennikarzom, że w ostatni piątek odbył konsultacje z przedstawicielami kilku partii politycznych i wyrazili oni poparcie dla tworzenia gabinetu przez Karinsa. Ze słów prezydenta Vejonisa wynikało, że w łotewskim Sejmie utworzyła się większość zdolna wyłonić rząd.

Wymienione partie posiadają większość 66 głosów w 100-osobowym parlamencie. W opozycji znalazłyby się Unia Zielonych i Rolników byłego premiera Mārisa Kučinskisa (11 mandatów) i izolowana socjaldemokratyczna partia Zgoda, z której list startują lokalni Rosjanie (23 mandaty).

Karins poinformował Vejonisa o kandydatach na przyszłych ministrów spraw zagranicznych i obrony i nie napotkał sprzeciwu. Prezydent wcześniej zastrzegł, że nazwiska kandydatów na te stanowiska muszą być z nim konsultowane.

Prezydent Łotwy wyraził nadzieję, że formowanie gabinetu zakończy się w styczniu. „Nie może być dalszych opóźnień w tworzeniu rządu, więc wzywam partie do odpowiedzialności” – mówił Vejonis. Przyznał także, że formowanie rządu nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ partie złożyły wiele obietnic przedwyborczych. Według niego będą musiały teraz zawrzeć kompromis, by przyjąć możliwy do zrealizowania program rządu.

W piątek Karins powiedział, że głównymi priorytetami jego przyszłego rządu będzie naprawa sektora finansowego, zapewnienie rządów prawa, zwalczanie korupcji i szarej strefy w gospodarce, kontynuacja reformy edukacji, stopniowe znoszenie obowiązkowego elementu zamówienia w cennikach energii elektrycznej, poprawa systemu opieki zdrowotnej, reforma komunalna i sprawy demograficzne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 6. października 2018 roku na Łotwie odbyły się wybory parlamentarne. Od tego czasu w rozdrobnionym parlamencie trwają żmudne rozmowy nt. utworzenia koalicji rządowej. Karins jest już trzecią osobą desygnowaną na premiera. Wcześniej misja utworzenia rządu nie udała się Janisowi Bordansowi i Aldisowi Gobzemsowi.

Kresy.pl / LETA
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz