Łukaszenko dostał zaproszenie na Łotwę

Przebywający z wizytą w Mińsku łotewski premier Krisjanis Karins zaprosił w czwartek prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę do odwiedzenia Łotwy.

Karins zaproponował, by Łukaszenko przyjechał na Łotwę 3 kwietnia br. Szef łotewskiego rządu chce, by w białoruskiej delegacji znaleźli się też przedstawiciele biznesu, by strony mogły dyskutować nie tylko o współpracy politycznej, ale także gospodarczej – pisze agencja Biełta.

Witając Karinsa Łukaszenko przypomniał, że Białoruś i Łotwa znajdowały się niegdyś w jednym państwie (ZSRR) i miały bliskie stosunki. Zdaniem białoruskiego przywódcy oba państwa powinny odnowić te więzi. „W przeciwieństwie do innych krajów bałtyckich, jest dobry klimat dla współpracy między naszymi krajami. Uważam, że musimy wykorzystać ten moment i poważnie rozszerzyć naszą współpracę. Co więcej, widzimy ogromne korzyści (jeśli mówimy o gospodarce) z tego rozszerzenia, zarówno dla Łotwy, jak i dla Białorusi” – podkreślał Łukaszenko.

Po rozmowie z Łukaszenką premier Łotwy potwierdził możliwość dostaw ropy na Białoruś przez łotewskie porty. „Z jednej strony możliwe jest eksportowanie produktów naftowych z Białorusi przez łotewskie porty Ale można również rozważać inną możliwość – import ropy naftowej z całego świata przez Łotwę na Białoruś” – mówił Karins dodając, że taka współpraca powinna być korzystna dla firm po obu stronach granicy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej w czwartek Karins spotkał się z premierem Białorusi Siergiejem Rumasem, który deklarował zainteresowanie finansowym i technicznym wsparciem UE oraz liczył na większe wsparcie Partnerstwa Wschodniego dla białoruskiej gospodarki.

Jak informowaliśmy wcześniej, 31 grudnia 2019 roku wygasła umowa dotycząca dostaw ropy naftowej z Rosji na Białoruś, a oba kraje wciąż nie mogą się porozumieć w sprawie nowych cen tego surowca. Na początku bieżącego roku Rosjanie wstrzymali nawet dostawy ropy, by po kilku dniach powtórnie je uruchomić na zasadzie tymczasowego porozumienia. W związku z zagrożeniem przerwania dostaw Białoruś wysłała ostatnio oferty handlowe ws. importu ropy naftowej do krajów bałtyckich, Polski, Ukrainy, Kazachstanu i Azerbejdżanu. Zagraniczna ropa może trafiać na Białoruś m.in. poprzez łotewskie porty na Bałtyku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz