Na Litwie upamiętniono braci Mackiewiczów

Związanych z Wileńszczyzną Stanisława Cata-Mackiewicza i Józefa Mackiewicza upamiętniono w Wilnie i w Czarnym Borze.

W Wilnie oraz w podwileńskim Czarnym Borze uczczono pamięć pisarzy i publicystów, braci Stanisława Cata-Mackiewicza i Józefa Mackiewicza. Do uroczystości doszło w ostatnią sobotę – poinformował Kurier Wileński.

Uroczystość, w której brała m.in. udział ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, licznie zgromadzeni historycy, publicyści, politycy, a także członkowie grupy rekonstrukcyjnej Garnizon w Nowej Wilejce, zaczęła się w byłej kolonii bankowej na wileńskiej Rossie, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą obu braciom. Jak podkreślał Andrzej Pukszto, historyk, politolog oraz członek Polskiego Klubu Dyskusyjnego, uroczystość odbywała się w przeddzień urodzin Stanisława Cata-Mackiewicza. Głos zabrała również Giedrė Jankevičiūtė, która była wśród pomysłodawców umieszczenia tablicy. Wykładowczyni Litewskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz znawczyni twórczości Józefa Mackiewicza wyraziła radość z poszerzenia „topografii pamięci historycznej Wilna”. Oddając braciom Mackiewiczom, że wnieśli znaczący ślad w historii Wilna i Wileńsczyzny, nazwała ich „kontrowersyjnymi postaciami”. Nie zgodził się z nią jeden z kolejnych mówców, tłumacz Józefa Mackiewicza na język litewski Leonardas Vilkas. Według niego Józef Mackiewicz „dokładnie opisywał to, co tutaj się działo”. Przewodniczący Litewskiego Związku Pisarzy Antanas A. Jonynas uznał obu upamiętnionych pisarzy za „ważnych nie tylko dla Polski, ale również dla Wilna”.

Przemawiając, ambasador Urszula Doroszewska nazwała siebie „zagorzałym odbiorcą Józefa Mackiewicza”. Sobotnią uroczystość uznała za znaczącą dla stosunków polsko-litewskich. „Z tego względu jestem bardzo wzruszona, że mogę uczestniczyć w tak ważnej uroczystości. (…) Myślę, że grono Polaków, Litwinów, przedstawicieli inteligencji, młodszych i starszych, którzy tutaj przyszli, bardzo serio potraktowało to wydarzenie, z wielkim szacunkiem dla pamięci tego miejsca. Takie momenty są najważniejsze dla zbliżenia naszych narodów. I ważne oczywiście dla dyplomacji” – mówiła Doroszewska.

Druga część uroczystości odbyła się w Czarnym Borze, gdzie odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą Józefa Mackiewicza. Znak pamięci umieszczono naprzeciw domu, w którym twórca mieszkał podczas II wojny światowej. Znalazła się na nim inskrypcja w językach polskim i litewskim: „Jedynie prawda jest ciekawa. Józefowi Mackiewiczowi, pisarzowi i publicyście, orędownikowi wolności. Rodacy”. Przybyłych przywitał miejscowy starosta Tadeusz Aszkielaniec, który szczególnie gorąco dziękował Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która dała pieniądze na to upamiętnienie. Przemawiający podczas uroczystości wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Rafał Dzięciołowski nazwał ją „zamknięciem jednego z pierwszych etapów powrotu Józefa Mackiewicza do swej rodzimej krainy, na swoją rodzinną ziemię”.

Jak pisze Kurier Wileński, o upamiętnienie Józefa Mackiewicza w Czarnym Borze od 10 lat starał się społeczny komitet powstały przy dzienniku.

CZYTAJ TAKŻE:
Cat-Mackiewicz znany i nieznany oraz Józef Mackiewicz

Kresy.pl / Kurier Wileński

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply