Wilno: uroczyste obchody 100. rocznicy wyzwolenia miasta z rąk bolszewików

Z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików, na Rossie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia i polskich żołnierzy, którzy polegli w walkach.

W piątek, w 100. rocznicę wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików odbyły się uroczystości na cmentarzu wojskowym na Rossie. Wzięli w nich udział członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”, polscy dyplomaci, kombatanci, przedstawiciele AWPL-ZChR i polskich organizacji społecznych na Litwie oraz harcerze i młodzież szkolna. Obecni byli też m.in. przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej. Na grobach polskich żołnierzy zapalono znicze, oddając im hołd.

W rozmowie z PAP historyk Waldemar Szałkowski, prezes Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” przypomniał, że sto lat temu, 19 kwietnia, podobnie jak dziś w Wielki Piątek, o 5 nad ranem polska kawaleria zaatakowała Dworzec Wileński, zaskakując bolszewików. Dworzec zdobyto niemal bez strat, jednocześnie biorąc do niewoli 400 żołnierzy bolszewickich i bogaty tabor, w postaci parowozów i wagonów.

 

– Już w ciągu pierwszego dnia polscy żołnierze, przy ogromnym wsparciu polskiej ludności cywilnej, przejęli ulice Ostrobramską, Niemiecką, Zamkową i okolice Katedry Wileńskiej – mówił Szałkowski. Walki o Wilno trwały do 21 kwietnia 1919 roku. Historyk zaznacza, że była to pierwsza polska operacja wojskowa podczas wojny z bolszewicką Rosją.

– Przedtem były już starcia na terenach dzisiejszej Białorusi, w okolicach Baranowicz, Lidy, ale to właśnie skuteczna operacja wyzwolenia Wilna przekonała marszałka Józefa Piłsudskiego do dalszych odważnych działań przeciwko bolszewikom – dodał.

Znicze na Rossie zapalono w piątek na grobach ponad 30 polskich żołnierzy, którzy jako pierwsi zginęli wyzwalając Wilno. Pochowano im na tym właśnie cmentarzu, a po latach w ich otoczeniu spoczęło serce Józefa Piłsudskiego. Groby innych żołnierzy, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej, są rozsiane po całej Wileńszczyźnie. Największa kwatera znajduje się na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, gdzie spoczywa 1068 żołnierzy walczących o niepodległość Polski w latach 1919-1920.

Szałkowski zaznacza, że dzisiejsze zapalenie zniczy inicjuje nową tradycję wśród społeczności polskiej na Litwie, ponieważ ostatnie uroczystości z okazji wyzwolenia Wilna były obchodzone w latach 30. XX wieku.

Ponadto, w ramach tegorocznych obchodów, Wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” zorganizował wycieczkę szlakiem pierwszego dnia wyzwalania miasta z rąk bolszewickich.

Przeczytaj: Rekonstruktorzy uczcili rocznicę wyzwolenia Wilna [+FOTO]

Czytaj również: W Wilnie kręcono film o ułanie – bohaterze Kresów [+VIDEO]

PAP / RIRM / wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply