W Wilnie zebrali się członkowie organizacji pielęgnujący tradycję różnych oddziałów polskiej kawalerii. Uczcili setną rocznicę wyzwolenia miasta.

Jak informuje portal Wilnoteka w Wilnie spotkali się między innymi działacze podtrzymujący tradycję i odtwarzający 1 Pułku Szwoleżerów, 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, 11 Pułku Ułanów Legionowych i 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Udali się na Rossę gdzie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego żołnierzom.

Rekonstruktorzy uczcili w ten sposób zbliżającą się setną rocznicę wyzwolenia Wilna. 19 kwietnia 1919 r. oddziały Wojska Polskiego po raz drugi wyzwoliły miasto, tym razem z rąk bolszewików, którzy zajęli je na początku tegoż roku, usuwając z niego miejscową polską samoobronę. Rajd samodzielnej grupy kawalerii pod dowództwem ppłk Władysława Beliny-Prażmowskiego osiągnął Wilno właśnie 19 kwietnia i to kawalerzyści byli pierwszymi, którzy rozpoczęli oczyszczanie miasta z oddziałów bolszewickich. Ostatnie z nich wycofały się z Wilna 21 kwietnia 1919. Po drugim wyzwoleniu miasto było wolne do ofensywy Tuchaczewskiego z lata 1920. Na mocy układu sowiecko-litewskiego, bolszewicy przekazali Wilno Republice Litewskiej i w październiku 1920 r. oddziały gen. Lucjana Żeligowskiego odbiły miasto po raz trzeci z ich rąk.

Przy Mauzoleum Matki i Serca Syna odbył się uroczysty apel w trakcie którego przypomniano historię wyzwolenia miasta a także historię uczestniczących w tej operacji jednostek wojskowych.

W Wilnie działa Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”. W styczniu zorganizował on obchody setnej rocznicy pierwszego wyzwolenia miasta.

wilnoteka.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply