W Wilnie zebrali się członkowie organizacji pielęgnujący tradycję różnych oddziałów polskiej kawalerii. Uczcili setną rocznicę wyzwolenia miasta.

Jak informuje portal Wilnoteka w Wilnie spotkali się między innymi działacze podtrzymujący tradycję i odtwarzający 1 Pułku Szwoleżerów, 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, 11 Pułku Ułanów Legionowych i 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Udali się na Rossę gdzie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego żołnierzom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rekonstruktorzy uczcili w ten sposób zbliżającą się setną rocznicę wyzwolenia Wilna. 19 kwietnia 1919 r. oddziały Wojska Polskiego po raz drugi wyzwoliły miasto, tym razem z rąk bolszewików, którzy zajęli je na początku tegoż roku, usuwając z niego miejscową polską samoobronę. Rajd samodzielnej grupy kawalerii pod dowództwem ppłk Władysława Beliny-Prażmowskiego osiągnął Wilno właśnie 19 kwietnia i to kawalerzyści byli pierwszymi, którzy rozpoczęli oczyszczanie miasta z oddziałów bolszewickich. Ostatnie z nich wycofały się z Wilna 21 kwietnia 1919. Po drugim wyzwoleniu miasto było wolne do ofensywy Tuchaczewskiego z lata 1920. Na mocy układu sowiecko-litewskiego, bolszewicy przekazali Wilno Republice Litewskiej i w październiku 1920 r. oddziały gen. Lucjana Żeligowskiego odbiły miasto po raz trzeci z ich rąk.

Przy Mauzoleum Matki i Serca Syna odbył się uroczysty apel w trakcie którego przypomniano historię wyzwolenia miasta a także historię uczestniczących w tej operacji jednostek wojskowych.

W Wilnie działa Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”. W styczniu zorganizował on obchody setnej rocznicy pierwszego wyzwolenia miasta.

wilnoteka.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz