Litwinów ośmieliły dyskusje nad zasadnością zmiany czasu, które pojawiły się m.in. w Polsce i w Finlandii.

Litewski rząd ogłosił w środę, że zamierza zainicjować debatę wśród krajów Unii Europejskiej o zmianie dyrektywy o czasie letnim. – podał portal Baltic Times.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak powiedział dziennikarzom doradca litewskiego premiera do spraw zagranicznych Deividas Matulionis, Litwini chcą poznać opinie innych krajów na temat sensowności zmiany czasu z zimowego na letni, a także postawić pytanie, czy dyrektywa rzeczywiście nakazuje zmianę czasu. „Nie możemy zagwarantować, że od przyszłego roku nie będzie zmiany czasu, ale zaczynamy dyskusję w Unii Europejskiej” – mówił Matulionis.

Według Baltic News rezygnacja ze zmiany czasu była przez lata omawiana przez litewskich polityków, ale tym razem zostali oni ośmieleni przez podobne dyskusje, które pojawiły się w takich krajach jak Polska i Finlandia. „Ktoś musi zacząć. Dlaczego nie my?” – uważa doradca litewskiego szefa rządu.

Baltic Times podaje także, że badania Litewskiego Instytutu Higieny nie wykazały, wbrew popularnemu poglądowi, by zmiany czasu z zimowego na letni, i odwrotnie, były szkodliwe dla zdrowia. Niemniej według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Vilmorus wkrótce po zmianie czasu w kwietniu br., prawie 80 proc. mieszkańców Litwy chciało zrezygnować ze zwyczaju przestawiania zegarków dwa razy w roku.

Przypomnijmy, że w tym roku PSL złożyło w Sejmie projekt o rezygnacji ze zmiany czasu. Ludowcy wskazywali, że zmiana czasu generuje niepotrzebne koszty. Argumentowali również, że badania dowodzą m.in. zwiększoną liczbę tzw. incydentów sercowo-naczyniowych oraz wzrost liczby wypadków w następstwie zmiany czasu. Wkrótce po tym Radio ZET podało, że na przeszkodzie w wycofaniu się ze zmiany czasu stoją unijne przepisy, które określają czas letni w całej Unii oraz wykluczają możliwość zmiany prawa w tym zakresie tylko przez jeden z krajów UE.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec ze zmianą czasu na Węgrzech?

Kresy.pl / Baltic Times

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz