Saakaszwili planuje powrót do Gruzji

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który niedawno odzyskał obywatelstwo Ukrainy i mógł do niej przyjechać, planuje powrót do swojego ojczyzny.

Informacje o zamiarach Saakaszwilego podała we wtorek ukraińska agencja informacyjna UNIAN. Cytując jego wywiad dla telewizji TSN. Były prezydent Gruzji zapytany czy zamierza wrócić do swojej ojczyzny odpowiedział, że planuje wyjazd do niej w ciągu 1-3 miesięcy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Saakaszwili powrócił do Ukrainy zaledwie tydzień temu, po tym gdy nowy prezydent Ukrainy wycofał nałożony na niego zakaz wjazdu na terytorium kraju i przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo. Polityk zdecydowanie podkreślał wówczas, że nie zamierza startować w tegorocznych, ukraińskich wyborach parlamentarnych, ani nie aspiruje do zajmowania żadnych stanowisk urzędowych.

Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju.

Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. Jako odeski gubernator szybko popadł w konflikt z partią i otoczeniem swojego promotora, prezydenta Petra Poroszenki. 7. listopada 2016 ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Po opuszczeniu tego kraju Saakaszwili otrzymał nawet zakaz wjazdu, ale nielegalnie przekroczył granicę i ponownie zjawił się na Ukrainie, za co był aresztowany, po czym deportowany do Polski.

Po tym gdy Saakaszwili powrócił w zeszłym tygodniu na Ukrainę, gruziński parlamentarzysta Nukri Qantaria zaapelował do wymiaru sprawiedliwości Gruzji aby ponownie wystąpił do Kijowa o ekstradycję byłego prezydenta.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz