Polityczny dzień zaczął się w Armenii od oświadczenia Sztabu Generalnego armii domagającego się odejścia premiera. Żądanie to powtórzyli oficerowie armeńskiej policji.

Grupa 30 wysokich oficerów policji Armenii poparła w czwartek postulat ustąpienia Nikola Paszyniana ze stanowiska premiera, podał portal Lenta.ru za News.am. Wśród sygnatariuszy apelu jest pięciu generałów i 25 pułkowników policji Armenii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Wyrażamy poparcie dla dowódcy armii i przyłączamy się do oświadczenia podyktowanego troską o losy Ojczyzny. Wzywamy funkcjonariuszy policji, aby nie stosowali się do nielegalnych instrukcji Nikoli Paszyniana i nie używali siły wobec ludzi” – napisali oficerowie policji. Uznali oni ustąpienie rządu za jedyną możliwą drogę rozładowania napięć politycznych w Armenii. „Wzywamy obecne władze do pokojowego odejścia, bez wstrząsów, powstrzymania się od destabilizacji sytuacji w kraju” – zaapelowali oficerowie policji.

Tymczasem jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti w czasie wiecu opozycyjnego Ruchu Ocalenia Ojczyzny pod gmachem armeńskiego parlamentu jego lider Wazgen Manukian wezwał do zablokowania gmachu przez wznoszenie barykad. „Nigdzie nie odchodzimy, zostajemy tutaj, blokujemy ulice barykadami żeby deputowani przyszli i odsunęli go [Paszyniana] od władzy. Stracić ten moment to znaczy stracić ojczyznę” – powiedział do zgromadzonych Manukian.

Przedstawiciel innej pozaparlamentarnej partii opozycyjnej – Armeńskiej Federacji Rewolucyjnej (Dasznakcutjun) Iszchan Satatelian poinformował, że po gmachem parlamentu rozbite zostanie miasteczko namiotowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W wydanym w czwartek oświadczeniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Armenii zażądał od Paszyniana ustąpienia wraz z całym rządem. Wojskowi oskarżyli go o „wypady […] mające na celu zdyskredytowanie Sił Zbrojnych”. Armia uznała, że „Premier i rząd Armenii nie są już w stanie podejmować decyzji adekwatnych w tym kryzysie i fatalnej dla narodu ormiańskiego sytuacji.” Premier zareagował na to ogłoszeniem dymisji szefa Sztabu Generalnego oraz jego zastępcy oraz wezwaniem swoich zwolenników do wyjścia na ulice. W centrum Erywania pojawiły się jednak tysiące przeciwników premiera.

lenta.ru/ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz