Odnaleziono zapomniany odcinek muru berlińskiego [+VIDEO]

Ponad 28 lat po otwarciu granicy NRD w Berlinie i 17 lat po rozbiórce osławionego muru berlińskiego nie zostało po nim zbyt wiele śladów. Jeden z nich ujawnił berliński historyk.

W ciągu niemal trzech dekad jakie upłynęły od otwarcia niegdyś szczelnie zamkniętej dzięki murowi granicy między Berlinem Wschodnim i Zachodnim, pozostało po nim bardzo niewiele śladów. Słynna East Side Gallery, czyli odcinek wewnętrznego muru ciągnący się wzdłuż wschodniego brzegu Szprewy naprzeciw dzielnicy Kreuzberg i kilka wież w różnych częściach miasta. Portal Thelocal.de zamieszcza nagranie obrazujące zapomniany odcinek umocnionej granicy, który przetrwał w lasku w dzielnicy Pankow, położonej w północno-wschodniej części miasta.

Około 80-metrowy odcinek bariery składającej się na pas umocnień zwany murem berlińskim nagrał Christian Bormann, młody historyk który napisał o swoim odkryciu na własnym blogu. Częściowo zniszczony fragment składa się ze standardowych segmentów żelbetonowych i częściowo z cegieł. Na szczycie widoczne są metolowe uchwyty niegdyś utrzymujące drut kolczasty. Bormann twierdzi, że fragment muru w lesie odkrył jeszcze w 1999 roku ale po raz pierwszy opublikował jego zdjęcia. Jak twierdzi uczynił to w związku z pogłoskami o możliwych inwestycjach deweloperów, którzy mogliby zniszczyć pozostałość muru, co jego zdaniem byłoby wielką stratą dla historycznego dziedzictwa miasta.

Komentując publikację Bormanna dziennik “Die Welt” twierdzi, że myli się on pisząc o murze w lasku jako ostatnim odcinku oryginalnego muru. Dwa kolejne fragmenty dawnej granicy Niemieckiej Republiki Demokratycznej znajdują się także w dzielnicy Pankow – w kwartale Rosenthal, a także na północy miasta przy trasie Oranienburger Chaussee.

Władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej rozpoczęły w sierpniu 1961 r. budowę szczelnej bariery na granicy między będącym jej stolicą Berlinem Wschodnim, a zachodnią częścią miasta znajdująca się pod zwierzchnictwem mocarstw zachodnich i zarządzaną przez miejscowy Senat i Izbę Deputowanych. Odpowiedzialnym za realizację budowy i funkcjonowanie muru był ówczesny sekretarz Komitetu Centralnego ds. bezpieczeństwa rządzącej w NRD Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) Erich Honecker, w latach 1972-1989 przywódca komunistycznych Niemiec. Jego następcy w nocy z 9 na 10 listopada 1989 r., pod naciskiem tłumów gromadzących się przed przejściami granicznymi, dokonali ich faktycznego otwarcia rezygnując z większości restrykcji regulujących ruch między dwiema częściami Berlina. W czerwcu 1990 rozpoczęto rozbiórkę muru w czasie gdy NRD jeszcze oficjalnie istniała. Ukończono ją już po zjednoczeniu Niemiec w listopadzie 1990 r.

Czytaj także: W Berlinie chcą postawienia pomnika polskich ofiar II wojny światowej

thelocal.de/pankowerchronikdotde.wordpress.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply