Sąd w Hadze nakazał holenderskiemu rządowi zniesienie godziny policyjnej wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa, uznając, że została ona wprowadzona bezprawnie.

Jak podała agencja Associated Press, sąd okręgowy w Hadze nakazał we wtorek rządowi zniesienie godziny policyjnej wprowadzonej w styczniu i przedłużonej w ubiegłym tygodniu do marca. W pisemnym oświadczeniu sąd nazwał godzinę policyjną „daleko idącym naruszeniem prawa do swobodnego przemieszczania się i prywatności”, które również pośrednio ogranicza wolność zgromadzeń i demonstracji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Trwającą od godziny 21:00 do 4:30 godzinę policyjną wprowadzono wykorzystując przepisy pozwalające na ominięcie zwykłego procesu legislacyjnego w sytuacjach kryzysowych. Zdaniem sądu wprowadzenie godziny policyjnej nie wymagało zastosowania przyspieszonej ścieżki legislacyjnej.

O uchylenie godziny policyjnej zwróciła się do sądu grupa o nazwie Viruuswaarheid (Prawda o Wirusie), która jest głęboko sceptyczna wobec podejścia rządu do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Rząd Holandii natychmiast odwołał się od orzeczenia i zwrócił się do sądu o jego zawieszenie. Rozprawa w sprawie wniosku o zawieszenie została wstrzymana już po kilku minutach, gdy Viruuswaarheid zarzuciła przewodniczącemu sądu stronniczość. Posiedzenie odwoławcze zostało wyznaczone na piątek.

P.O. premiera Mark Rutte wezwał społeczeństwo do dalszego pozostawania w domu między 21. a 4:30 do czasu zakończenia apelacji, mówiąc, że godzina policyjna „jest środkiem, a nie celem”.

„To naprawdę bardzo ważne, abyśmy możliwie jak najbardziej ograniczyli nasze kontakty społeczne ze względu na ryzyko przeniesienia wirusa” – mówił Rutte.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, wprowadzenie godziny policyjnej wywołało w Holandii gwałtowne zamieszki.

Kresy.pl / abcnews.go.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz