Europejski Nakaz aresztowania wobec dwóch liderów katalońskich separatystów przebywających na uchodźstwie w Belgii został zawieszony. Poinformował o tym w czwartek na Twitterze były prezydent Katalonii Carles Puigdemont.

Belgijski wymiar sprawiedliwości uznał nasz immunitet i zdecydował o zawieszeniu nakazu aresztowania i ekstradycji – napisał Puigdemont. Hiszpania domagała się od Belgii wydania jego oraz byłego ministra zdrowia Katalonii Toniego Comina.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przypomnijmy, że 19 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał byłego wiceprezydenta Katalonii Oriola Junquerasa, który przebywa w hiszpańskim areszcie, za osobę wybraną na europosła. W związku z tym cieszy on się immunitetem członka Parlamentu Europejskiego i powinien zostać uwolniony – uznał TSUE. Wyrok europejskiego trybunału pośrednio dotyczył także Puigdemonta i Comina, którzy również zostali wybrani do Europarlamentu, jednak nie uznawano ich za europosłów, ponieważ w obawie przed aresztowaniem nie pojawili się w Hiszpanii na zaprzysiężeniu. Dzień po wyroku TSUE korzystnym dla Junquerasa Puigdemont i Comin otrzymali tymczasowe akredytacje w Parlamencie Europejskim jako europosłowie.

W swoim dzisiejszym twicie Puigdemont wezwał do zwolnienia Oriola Junquerasa. „Ale teraz wciąż czekamy na zwolnienie Janquerasa, który posiada taki sam immunitet, jak my. Hiszpania musi działać w taki sam sposób, jak Belgia i przestrzegać prawa” – uważa były prezydent Katalonii.

Jak pisze El Pais, decyzja o zawieszeniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Puigdemonta i Comina nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania znowu ściga Puigdemonta

Kresy.pl / elpais.com / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz