Europejski Nakaz aresztowania wobec dwóch liderów katalońskich separatystów przebywających na uchodźstwie w Belgii został zawieszony. Poinformował o tym w czwartek na Twitterze były prezydent Katalonii Carles Puigdemont.

Belgijski wymiar sprawiedliwości uznał nasz immunitet i zdecydował o zawieszeniu nakazu aresztowania i ekstradycji – napisał Puigdemont. Hiszpania domagała się od Belgii wydania jego oraz byłego ministra zdrowia Katalonii Toniego Comina.

Przypomnijmy, że 19 grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał byłego wiceprezydenta Katalonii Oriola Junquerasa, który przebywa w hiszpańskim areszcie, za osobę wybraną na europosła. W związku z tym cieszy on się immunitetem członka Parlamentu Europejskiego i powinien zostać uwolniony – uznał TSUE. Wyrok europejskiego trybunału pośrednio dotyczył także Puigdemonta i Comina, którzy również zostali wybrani do Europarlamentu, jednak nie uznawano ich za europosłów, ponieważ w obawie przed aresztowaniem nie pojawili się w Hiszpanii na zaprzysiężeniu. Dzień po wyroku TSUE korzystnym dla Junquerasa Puigdemont i Comin otrzymali tymczasowe akredytacje w Parlamencie Europejskim jako europosłowie.

W swoim dzisiejszym twicie Puigdemont wezwał do zwolnienia Oriola Junquerasa. “Ale teraz wciąż czekamy na zwolnienie Janquerasa, który posiada taki sam immunitet, jak my. Hiszpania musi działać w taki sam sposób, jak Belgia i przestrzegać prawa” – uważa były prezydent Katalonii.

Jak pisze El Pais, decyzja o zawieszeniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Puigdemonta i Comina nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania znowu ściga Puigdemonta

Kresy.pl / elpais.com / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply