Hiszpania znowu ściga Puigdemonta

Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec przebywającego na uchodźstwie Carlesa Puigdemonta, byłego prezydenta Katalonii. Decyzja o tym zapadła w poniedziałek, tego samego dnia, gdy Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał na kary długoletniego więzienia dziewięciu liderów katalońskich separatystów. – podała agencja Reutera.

Co więcej, jak dowiedziała się hiszpańska agencja EFE, po wydaniu ENA byłemu prezydentowi Katalonii zakazano wstępu do wszelkich obiektów Parlamentu Europejskiego. Ma być to element „współpracy pomiędzy państwami członkowskimi a instytucjami europejskimi”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Carles Puigdemont przebywa obecnie w Belgii, do której zbiegł z Hiszpanii w październiku 2017 roku w obawie przed aresztowaniem. Dzisiaj wziął udział w demonstracji na rzecz niepodległości Katalonii w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej. Demonstracja zgromadziła kilkudziesięciu uczestników. Podczas manifestacji Puigdemont wyraził opinię, że zwolennicy niepodległości Katalonii „potrzebują pomocy europejskich demokratów”. Jego zdaniem to co dzieje się obecnie w Hiszpanii nie jest jedynie sprawą wewnętrzną, lecz czymś, co dotyczy „demokracji europejskiej i jej jakości”.

Puigdemont już wcześniej informował, że ma zakaz wstępu do Parlamentu Europejskiego. Tak było w maju br., gdy Puigdemont zwyciężył w wyborach europejskich, jednak nie pojawił się w Madrycie na ceremonii zaprzysiężenia europosłów, która jest wymagana przez hiszpańskie prawo. W związku z tym nie znalazł się na liście hiszpańskich europosłów, którą Madryt wysłał do Brukseli.

Przypomnijmy, że hiszpańskie władze już wcześniej kilkukrotnie wysyłały za Puigdemontem Europejski Nakaz Aresztowania. Tak było pod koniec 2017 roku, jednak Hiszpania szybko wycofała ENA, ponieważ okazało się, że w belgijskim systemie prawnym nie ma paragrafu analogicznego do paragrafu opisującego rebelię, co zarzucano byłemu prezydentowi Katalonii. W 2018 roku, gdy Puigdemont wybrał się do Finlandii, Hiszpania ponownie wystawiła wobec niego ENA, jednak lider katalońskich separatystów zdążył opuścić ten kraj. Na wniosek Hiszpanii Puigdemont został aresztowany w Niemczech, jednak Hiszpania wycofała ENA, gdy okazało się, że niemiecki sąd uznał, że Puigdemont nie może być sądzony w Hiszpanii za rebelię.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / efe.com / nytimes.com / euobserver.com / independent.ie / politico.eu

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz