Władze Słowacji zdecydowały o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów. Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że krok ten spotka się z „lustrzaną” odpowiedzią.

Jak podało rosyjskie wydanie BBC, w poniedziałek wieczorem słowackie MSZ poinformowało o wydaleniu trzech pracowników ambasady Rosji w Bratysławie. Resort dyplomacji Słowacji oświadczył przy tym, że „według informacji słowackich służb specjalnych, ich działania były sprzeczne z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych”.

Wcześniej agencja Bloomberg informowała o zamiarze wydalenia rosyjskich dyplomatów ze Słowacji. Według agencji decyzja ta wynikała z faktu, że Rosjanie byli podejrzewani o szpiegostwo.

Polska Agencja Prasowa powołując się na słowackie media podała, że rzecznik słowackiego MSZ mówił o tym, że wizy wydane przez konsulat generalny Słowacji w Petersburgu miały być wykorzystane do przestępczej działalności na terenie innego państwa UE. Słowackie media łączą wydalenie dyplomatów ze sprawą zabójstwa w Berlinie Gruzina pochodzenia czeczeńskiego Zelimchana Changoszwilego.

Rosjanie mają do końca tygodnia opuścić Słowację.

Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że Słowację spotkają retorsje z powodu wydalenia dyplomatów. „Tradycyjnie nastąpi lustrzana reakcja” – oświadczyło rosyjskie MSZ cytowane przez Interfax. Ambasada Rosji w Bratysławie odmówiła agencji komentowania tej sprawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Były czeczeński bojownik separatystyczny Zelimchan Changoszwili został zastrzelony w sierpniu zeszłego roku w Berlinie. Niemieckie organy ścigania uważają, że w organizację zamachu zaangażowane były rosyjskie służby specjalne. Takie tezy doprowadziły do kryzysu w relacjach dyplomatycznych Niemiec i Rosji. O przeprowadzenie zamachu został formalnie oskarżony obywatel Rosji Wadim Krasikow alias Sokołow.

Kresy.pl / BBC / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz