Węgry nie muszą ściągać imigrantów zarobkowych, by osiągać tempo wzrostu gospodarczego zbliżone do polskiego. Jednocześnie spada bezrobocie a płace Węgrów rosną.

W drugim kwartale br. bezrobocie na Węgrzech osiągnęło historyczne minimum 3,6 proc. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa na podstawie danych węgierskiego Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

930 PLN    (4.22%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na Węgrzech w drugim kwartale 2018 roku było 165 tysięcy bezrobotnych. To o 31 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy stopa bezrobocia wynosiła na Węgrzech 4,3 proc.

Spadkowi bezrobocia towarzyszy wzrost zatrudniania – obecnie liczba pracujących wynosi 4 mln 475 tys., o 55 tys. więcej niż w II kwartale 2017 roku.

Jak podaje PAP, w zeszłym miesiącu minister gospodarki Węgier Mihaly Varga tłumaczył spadek bezrobocia dobrą koniunkturą gospodarczą. W 2017 roku wzrost gospodarczy na Węgrzech wyniósł 4,1 proc. a prognozy na rok bieżący są jeszcze lepsze. Według wypowiedzi Vargi z początku roku wzrost gospodarczy przede wszystkim napędzają inwestycje, które wzrosły o ponad 20 proc., w dużej mierze dzięki programowi budowy mieszkań. Drugą dziedziną, która ciągnie węgierską gospodarkę w górę, jest zdaniem ministra turystyka.

Przypomnijmy, że według danych opublikowanych przez węgierskie urząd statystyczny przeciętne wynagrodzenie brutto w tamtejszej gospodarce zwiększyło się w czerwcu 2017 roku o 14,4 proc. w ujęciu rok do roku. Był to już piąty miesiąc dwucyfrowego wzrostu płac na Węgrzech. Po uwzględnieniu inflacji, czerwcowy wzrost płac był rekordowy i wyniósł 12,5 proc. rok do roku.

PRZECZYTAJ: Wzrost płacy minimalnej, podwyżki w sektorze publicznym, brak imigracji z Ukrainy. Pensje Węgrów rosną

Jak informowaliśmy w czerwcu br. podobne zjawisko szybkiego wzrostu płac zanotowano w Czechach.

PRZECZYTAJ: Czechy: gwałtowny wzrost płac w reakcji na niedobór pracowników

Kresy.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Jest prosta odpowiedź na sukces Węgrów.Oni w przeciwieństwie do Polaków nie zniszczyli swojej rodzimej gospodarki ,i nie sprowadzili w takiej ilości obcych inwestorów.Którzy naciskają na rządzących, by dostarczali im taniej siły roboczej.I stąd zamrożenie płac , emigracja Polaków z kraju i masowe ściąganie obcych do Polski.