Partia byłego premiera Kosowa, który stracił władzę w zeszłym roku po naciskach Amerykanów odniosła miażdżące zwycięstwo w przedterminowych wyborach.

Partia Vetevendosje („Samostanowienie”) zebrała w niedzielnych wyborach w częściowo uznawanej Republice Kosowa niemal połowę głosów. Z porannych danych po przeliczeniu 98,62 proc. oddanych głosów wynika, że poparcie dla partii Albina Kurtiego sięgnęło 48,16 proc., podał portal Balkan Insight. Oznacza to wielki sukces radykała, który w poprzednich wyborach w 2019 r. uzyskała 26,27 proc. głosów.

Drugie miejsce zajęła Demokratyczna Partia Kosowa (PDK), którą tworzą środowiska dawnej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) od dwóch dekad kontrolujące sytuację w regionie. Jednak wynik na poziomie 17,31 proc. jest o około cztery punkty procentowe niższy niż w poprzednich wyborach.

Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) uzyskała poparcie 13,15 proc. głosujących co w porównaniu do 24,55 proc. w wyborach w 2019 r. oznacza bardzo dużą stratę. Straty odnotowała także inna stara partia tworzona przez środowisko dawnej UCK – Sojusz dla Przyszłość Kosowa (AAK) – 7,43 proc. to ponad cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach. Swoich reprezentantów w kosowskim parlamencie będą mieć także miejscowi Serbowie. Na Listę Serbską (SL) zagłosowało około 5 proc. wyborców, ponad rok wcześniej było to 6,4 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przy takich wynikach Albin Kurti ma otwartą drogę powrotu na stanowisko premiera. Samostanowienie będzie miało bowiem wynik zbliżony do pułapu większości – 58 mandatów na 120. PDK przypadnie 20 miejsc w Zgromadzeniu Republiki Kosowa, LDK 15, AAK 8, Serbom 10.

Kurti został premierem w lutym 2020 r. po zawiązaniu przez jego partię koalicji z LDK. Jednak koalicja ta upadła po wycofaniu się tej drugiej partii w czerwcu zeszłego roku. Wielu komentatorów wskazywało na rolę specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bałkanach Richarda Grenella w rozbiciu koalicji rządzącej Kosowem. Kurti opierał się bowiem temu projektowi nowego modelu relacji między Prisztiną a Belgradem jaki forsowała Donalda Trumpa. Wkrótce po obaleniu Kurtiego nowy rząd Kosowa zniósł zaporowe cła na serbskiego towary czego oczekiwali Amerykanie i co otworzyło drogę do podpisania wspólnej deklaracji, którą zaordynował stronom Waszyngton.

balkaninsight.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz