Demokratyczna Partia Serbii (DSS) zadecydowała o zerwaniu koalicji na szczeblu samorządów z rządzącą krajem Serbską Partią Postępową (SNS).

Niewielka konserwatywna partia, założona przez byłego prezydenta Jugosławii Vojislava Kosztunicę, ogłosiła zerwanie koalicji z SNS w 14 gminach. Lider DSS Milosz Jovanović ogłosił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że podjął decyzję o zakończeniu współpracy z partią rządzącą Serbią ze względu na to, że dopuściła się ona „zdrady stanu, którą jest kapitulacja w sprawie Kosowa i Metochii”.

Jovanović powiedział, że jego partia zawsze rozróżniała politykę na poziomie lokalnym od tej na poziomie krajowym, jednak jest to możliwe tylko „w normalnych warunkach”. Tymczasem działania rządu SNS i Socjalistycznej Partii Serbii (SPS) w sprawie Kosowa stwarzają sytuację, której DSS nie może tolerować.

Obecny prezydent Serbii a zarazem przewodniczący SNS Aleksandar Vuczić jeszcze jako premier rozpoczął negocjacje z albańskimi władzami w Kosowie, które zgodnie z serbskim prawem jest zbuntowaną prowincją Serbii. Vuczić uczynił tak pod naciskiem Unii Europejskiej, która z uregulowania relacji między Belgradem a Prisztiną czyni warunek integracji Serbii wraz z Kosowem z jej strukturą. Vuczić czyni przystąpienie do UE jednym z głównych celów swoich rządów. Serbski przywódca uczynił już znaczne ustępstwa na rzecz Albańczyków z Kosowa ograniczając w 2013 r. wsparcie dla północnych gmin Kosowa zamieszkałych w większości przez Serbów i zgadzając się na wprowadzenie tam kosowskiej policji podlegającej Prisztinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sprawie tych gmin z serbską większością Unia Europejska zażądała od Priszitiny przedstawienia projektu autonomii w granicach częściowo uznawanej Republiki Kosowa do 4 sierpnia bieżącego roku. Jednak albańskie władze regionu takiego rozwiązania nie zaproponowały. Mimo to Vuczić zaproponował przedłużenie rozmów i wzywa kosowskich Serbów do nie podejmowania żadnych działań, choć od wiosny zapowiadali oni, że są gotowi do jednostronnego ogłoszenia autonomii swoich gmin.

Przewodniczący DSS Jovanović przypomniał wywiad prasowy Vuczicia z zeszłego roku, w którym powiedział on, że Serbowie nie mogą sobie pozwolić „na stratę czasu czekając na odzyskanie czegoś co stracili dawno temu”. Jovanović uznał, że prezydent rezygnuje z prawnych podstaw dla obrony przynależności Kosowa do Serbii.

Jovanović zapewnił, że zerwanie koalicji z SNS z samorządach nie oznacza, że jego partia przystąpi do koalicji Alians dla Serbii formowanej przez duże partie opozycji z liberalną Partią Demokratyczną (DS) na czele.

b92.net/balkaneu.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz