W północno-zachodniej części syryjskiej prowincji Idlib doszło do starć między oddziałami tureckiej armii a bojówkami tak zwanej Wolnej Armii Syrii.

Jak informuje portal Al Masdar News do starć doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w północno-zachodniej części prowincji Idlib, która jest ostatnią prowincją Syrii opanowanej w większości przez islamistyczne ugrupowania antyrządowej. Co ciekawe to właśnie miejscowi protegowani Ankary wystąpili przeciw tureckim żołnierzom.

Jak twierdzi portal powodem wystąpienia bojówkarzy przeciwko tureckim żołnierzom jest fakt, że ci drudzy zastrzelili w miasteczku Kafr Hum miejscowego rolnika. Powołując się na informacje okolicznych sympatyków Wolnej Armii Syrii zamieszczane w mediach społecznościowych Al Masdar News twierdzi, że walki były dość intensywne, a ofiary śmiertelne są po obu stronach. Podkreśla przy tym, że to pierwszy znany przypadek starcia między bojownikami antyrządowych ugrupowań a Turkami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Władze Turcji od początku trwającej już siedem lat wojny w Syrii głoszą konieczność obalenia prezydenta Baszara al-Asada i jego władz. Od początku też wspierały część antyrządowych ugrupowań zbrojnych wobec reszty zachowując życzliwą neutralność. Komentatorzy zauważają, że korzystało z niej nawet ISIS w czasach gdy kontrolowało znaczną część obszarów północno-wschodniej Syrii, do którego właśnie przez terytorium Syrii przepływali kolejni ochotnicy. Turcja była też głównym odbiorcą ropy wydobywanej przez ekstremistów na zdobytych syryjskich polach naftowych.

W 2016 roku oddziały tureckiej armii wkroczyły na niewielki obszar w północnej części prowincji Aleppo. Od początku były tam wspierane przez oddziały tak zwanej Wolnej Armii Syrii. W marcu tego roku Turcy zajęli rejon miasta Afrin w północno-zachodniej części Syrii z którego wyparli kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Protegują też cześć islamistycznych ugrupowań zbrojnych kontrolujących prowincję Idlib co prowadziło już do wymiany ognia między Turkami a syryjskimi oddziałami rządowymi.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz