Turcja przesiedliła do Syrii kilkaset tysięcy migrantów

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji Ismail Catakli ujawnił jak wielką liczbę migrantów z Syrii przesiedlono już na zajęty przez Turków obszar tego państwa.

Jeszcze przed rozpoczęciem październikowej ofensywy w północno-wschodniej Syrii, władze tureckie zapowiadały, że zamierzają wykorzystać ją także do zawrócenia migrantów z Syrii do ich ojczyzny. Rzecznik tureckiej dyplomacji podał dane na temat osiedlonych w nowym miejscu Syryjczyków. Według środowej relacji portalu dziennika „Rzeczpospolita” jest ich 369 690. Liczba znaczna, ale w Turcji przebywało według danych sprzed kilku miesięcy ponad 3,6 mln przybyszów z Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W wyniku październikowej ofensywy a następnie porozumienia z Rosją Turcy opanowali znaczny pas syryjskiej ziemi o szerokości 30 km ciągnący się wzdłuż tureckiej granicy. Na obszarze tym znajdują się główne ośrodki zaludnienia kurdyjskiego. To właśnie Kurdowie najostrzej protestują przeciwko działaniom Ankary wskazując, że domy ludzi, którzy uciekli przez atakiem tureckiej armii i jej sprzymierzeńców zajmowane są przez osoby pochodzące z innych regionów Syrii. Kurdowie twierdzą, że Turcy podobne metody podmiany populacji stosowali już we wcześniej zajętych rejonach północnej części prowincji Aleppo i wokół Afrin.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wolniej idzie Turkom odsyłanie członków tak zwanego „Państwa Islamskiego”, którzy wpadli w ich ręce w trakcie październikowej operacji. Na razie, według przytaczanych przez „Rzeczpospolitą” słów Catakliego, 59 dżihadystów deportowano do państw, których są obywatelami. Wśród nich są państwa europejskie.

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz