Części ciała zamordowanego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego zostały znalezione w ogrodzie posiadłości konsula Arabii Saudyjskiej – podała we wtorek telewizja Sky News powołując się na swoje źródła.

Według dwóch źródeł Sky News szczątki Chaszukdżiego były „pocięte” a jego twarz „zniekształcona”.

Jedno ze źródeł podało miejsce znalezienia szczątków – ma to być ogród w posiadłości saudyjskiego konsula w Istambule – około 500 metrów od placówki, w której zginął Chaszukdżi.

Jak stwierdza Sky News, fakt znalezienia zwłok w ogrodzie konsula przeczy wersji podawanej przez saudyjskie władze, że ciało dziennikarza zostało zawinięte w dywan i przekazane miejscowemu wspólnikowi, któremu zlecono pozbycie się dowodu zbrodni.

Doniesienia Sky News skomentował rzecznik brytyjskiej premier Theresy May. Według niego są one „głęboko niepokojące”.

„Miejsce ciała pana Chaszukdżiego jest tylko jedną kwestią, w której oczekujemy odpowiedzi i oczekujemy na pełne wyniki tureckiego śledztwa”. – powiedział rzecznik.

Przypomnijmy, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział we wtorek w tureckim parlamencie, że „okrutne morderstwo” Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Istambule było szczegółowo zaplanowane i zażądał ukarania wszystkich osób powiązanych z tą zbrodnią. Zaprzeczył tym samym twierdzeniom władz w Rijadzie, że publicysta zginął w wyniku „bójki”.

Jak pisaliśmy, dziennikarz Washington Post Dżamal Chaszukdżi wybrał się do saudyjskiego konsulatu w Istambule po to, by odebrać dokumenty w związku z planowanym ślubem z turecką narzeczoną. Tureckie władze sugerowały, że posiadają dowody w postaci nagrań na zamordowanie dziennikarza w konsulacie przez komando zabójców, którzy przylecieli z Arabii Saudyjskiej. Początkowo saudyjskie władze zaprzeczały takiej wersji wydarzeń i twierdziły, że Chaszukdżi opuścił konsulat, później pod wpływem międzynarodowego nacisku przyznały, że Chaszukdżi zginął podczas kłótni i bójki „z wieloma osobami”, do której miało dojść w placówce. Poinformowano też, że w ramach śledztwa prowadzonego w tej sprawie aresztowano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. Ponadto, doradca dworu ds. mediów Saud al-Qahtani i generał Ahmed al-Assiri, wiceszef wywiadu, a zarazem doradca księcia Muhammada bin Salmana, następcy tronu, zostali odwołani. Już wcześniej spekulowano, że Rijad planuje oskarżyć o zorganizowanie morderstwa dziennikarza właśnie al-Assiriego, jednocześnie oficjalnie zaprzeczając jakimkolwiek związkom rodziny królewskiej z tą sprawą.

Kresy.pl / Sky News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz