Biuro ONZ ds. praw człowieka twierdzi, że prawie 70 proc. zweryfikowanych ofiar wojny w Strefie Gazy to kobiety i dzieci. Bojownicy Hamasu stanowią mniejszość wśród ofiar konfliktu.

Podsumowanie ofiar śmiertelnych, prowadzone przez ONZ od początku wojny w Izraelu obejmuje jedynie te ofiary, które udało się zweryfikować u trzech źródeł, a liczenie wciąż trwa. Liczba podana przez ONZ to 8110 ofiar śmiertelnych, wśród których 70 proc to kobiety i dzieci. Ta liczba jest niższa niż 43 tys. podane przez palestyńskie władze ds. zdrowia, lecz podział ofiar według wieku i płci jest taki sam.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka stwierdziło w oświadczeniu dołączonym do 32-stronicowego raportu, że ustalenia te wskazują na „systematyczne naruszanie podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zasady rozróżnienia i proporcjonalności”.

Czytaj: Izrael chce usunąć Palestyńczyków z północnej części Strefy Gazy

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie odpowiedziało na ustalenia raportu. Wojsko Izraela, które rozpoczęło ofensywę w 2023 roku, twierdzi, że „dba o to, aby nie wyrządzać krzywdy cywilom w Strefie Gazy”.

Ajith Sunghay, szef Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich, powiedział reporterom na odprawie w Genewie, że ofiary śmiertelne wymienione w raporcie zostały zweryfikowane przez trzy źródła: sąsiadów, członków rodziny, lokalne organizacje pozarządowe, dokumentację szpitalną i personel ONZ na miejscu.

Czytaj: Stacja BBC oskarżona o stronnicze relacje z konfliktu izraelsko-palestyńskiego

„Oczywiście liczby są ogromne w porównaniu z poprzednimi latami, więc potrzebujemy czasu, aby to wszystko nadrobić i zweryfikować” – powiedział, dodając, że jego zdaniem ostateczne dane podane przez ONZ prawdopodobnie będą podobne do liczby ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków.

Jak podano w raporcie, najmłodszą ofiarą, której śmierć potwierdzili obserwatorzy ONZ, był jednodniowy chłopiec, a najstarszą 97-letnia kobieta.

Czytaj: Pół setki dzieci zabitych w Gazie w ciągu dwóch dni

Ogółem 44 proc. ofiar stanowiły osoby w wieku 18 lat i młodsze, przy czym najliczniejszą kategorię wiekową stanowiły dzieci w wieku od 5 do 9 lat, następnie dzieci w wieku 10-14 lat, a na końcu dzieci w wieku do czterech lat włącznie. Raport wykazał, że w 88 proc. przypadków w tym samym ataku ginie pięć lub więcej osób, co wskazuje na fakt, że izraelska armia użyła broni, której skutki są odczuwalne na dużym obszarze, choć dodano, że niektóre ofiary śmiertelne mogły być wynikiem zbłąkanych pocisków wystrzelonych przez palestyńskie grupy zbrojne.

Kresy.pl/reuters.com

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    No i co? Hipokryci z UE nie skrytykują Izraela za to ludobójstwo,Im wolno dużo więcej.Sikorski mówił o zbrodni putina bo rakieta trafiła w JEDNĄ kamienicę a le siedzi cicho na temat mordowania cywilów w Gazie,Libanie niszczeniu całego miasta.Żony się boi czy na ich pasku chodzi? I taki ktoś chce być prezydentem Polski? Żart.