Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF podał, że tylko w ciągu dwóch dób z rąk izraelskich wojskowych w Strefie Gazy zginęło poand 50 dzieci.
Informację UNICEF przytoczyła Al Jazeera. Nieletnie ofiary zginęły w Dżabalii, w północnej części Stefy Gazy, która jest od czterech tygodni obszarem intensywnej pacyfikacji. Dwa tygodnie temu, właśnie w Dżabalii Izraelczycy zbombardowali szpital, w wyniku czego zginęło kilkadziesiąt osób. Sytuacja jest krytyczna, bowiem w północnej części Stefy Gazy zgromadzili się uchodźcy z innych zakątków palestyńskiej eksklawy, w których uprzednio trwały działania zbrojne.
Zobacz także: Pięć rodzin pod bombami w Strefie Gazy – kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych
Według najnowszych danych palestyńskich struktur medycznych w Strefie Gazy, w regionie, do początku wojny, jaka wybuchła 7 października 2023 r. zginęło co najmniej 43 314 Palestyńczyków i a rany odnioło 102 019. Podczas ataku Hamasu na Izrael, który zainicjował nowy etap konfliktu zginęło 1139 osób, a ponad 200 zostało wziętych do niewoli. Obecnie liczbę zakładników szacuje się na kilkudziesięciu.
W piątek wysocy rangą przedstawiciele ONZ podkreślili, że sytuacja na północy Strefy Gazy jest „apokaliptyczna”. „Cała ludność palestyńska w północnej części Strefy Gazy jest bezpośrednio narażona na śmierć z powodu chorób, głodu i przemocy” – wskazali. Oświadczenie o tej treści zostało podpisane m.in. przez sekretarz ONZ ds. pomocy humanitarnej Joyce Msuya, a także szefów agencji ONZ ds. dzieci (UNICEF) i Światowego Programu Żywnościowego (WFP).
Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października 2023 roku wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.
Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody.
Od tego czasu Izrael pacyfikuje kolejne obszary eksklawy, zabijł już liderów politycznych i militarnych liderów Hamasu.
Tel Awiw prowadzi swoje działania zbrojne przy wydatnym wsparciu USA. Izrael, wydał w 2023 roku na cele wojskowe 27,5 mld dol. Council on Foreign Relations, wpływowy think tank z siedzibą w Waszyngtonie, poinformował, że Stany Zjednoczone udzieliły Izraelowi pomocy wojskowej w wysokości co najmniej 12,5 mld USD w okresie od 7 października 2023 r. do kwietnia 2024 r., czyli pierwszym półroczu trwania wojny w Strefie Gazy.
aljazeera.com/kresy.pl
A w Polsce kara się ludzi popierających Putina bo on be,napadł na ukrainę (nie Polskę) a wolno chwalić Izrael pomimo że trwa tam ludobójstwo.Jaka ta temida ślepa,albo widzi na jedno oko.