Nowy dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej

Państwowe media irańskie podały, że w niedzielę doszło do zmiany na stanowisku dowódcy kluczowej struktury systemu politycznego Iranu.

Najwyższy przywódca polityczno-duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei mianował nowego dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), podała w niedzielę za irańskimi mediami telewizja TVN24. Został nim 59-letni gen. Hosejn Salami. Dotychczas pełnił on funkcję zastępcy dowodzącego tę formacją gen. Mohammada Alego Dżafariego. Ten ostatni dowodził Korpusem od 11 lat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Irańskie źródła nie podają przyczyn zmiany na stanowisku dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jednak nastąpiła ona wkrótce pod decyzji władz USA, które uznały IRGC za organizację terrorystyczną, co oznacza objęcie szczególnymi restrykcjami firmy powiązane z Korpusem oraz przedsiębiorstwa, które podjęły z tymi firmami współpracę. To kolejny wrogi krok administracji Trumpa po tym, gdy w zeszłym roku wycofała ona USA z międzynarodowego porozumienia z Iranem i przywróciła sankcje ekonomiczne wobec tego kraju.

IRGC jest odrębną od armii siłą zbrojną Iranu liczącą około 120 tys. żołnierzy. Podlega bezpośrednio Najwyższemu Przywódcy Iranu. Składa się z różnych rodzajów broni, w tym sił specjalnych i wywiadu. Prowadzi także działalności gospodarczą na szeroką skalę. Zarządzają między innymi cywilnymi liniami lotniczymi.

tvn24.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz