Nowy dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej

Państwowe media irańskie podały, że w niedzielę doszło do zmiany na stanowisku dowódcy kluczowej struktury systemu politycznego Iranu.

Najwyższy przywódca polityczno-duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei mianował nowego dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), podała w niedzielę za irańskimi mediami telewizja TVN24. Został nim 59-letni gen. Hosejn Salami. Dotychczas pełnił on funkcję zastępcy dowodzącego tę formacją gen. Mohammada Alego Dżafariego. Ten ostatni dowodził Korpusem od 11 lat.

Irańskie źródła nie podają przyczyn zmiany na stanowisku dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jednak nastąpiła ona wkrótce pod decyzji władz USA, które uznały IRGC za organizację terrorystyczną, co oznacza objęcie szczególnymi restrykcjami firmy powiązane z Korpusem oraz przedsiębiorstwa, które podjęły z tymi firmami współpracę. To kolejny wrogi krok administracji Trumpa po tym, gdy w zeszłym roku wycofała ona USA z międzynarodowego porozumienia z Iranem i przywróciła sankcje ekonomiczne wobec tego kraju.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

IRGC jest odrębną od armii siłą zbrojną Iranu liczącą około 120 tys. żołnierzy. Podlega bezpośrednio Najwyższemu Przywódcy Iranu. Składa się z różnych rodzajów broni, w tym sił specjalnych i wywiadu. Prowadzi także działalności gospodarczą na szeroką skalę. Zarządzają między innymi cywilnymi liniami lotniczymi.

tvn24.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz