Koronawirus wygania z Iraku obce wojska

Portugalia poinformowała w czwartek, że z powodu pandemii koronawirusa wycofuje wszystkich swoich żołnierzy z Iraku. Wcześniej taką samą decyzję podjęła Francja. Część żołnierzy wycofuje też Wielka Brytania.

Portugalia utrzymuje w Iraku w ramach NATO-wskiej misji szkoleniowej 33 żołnierzy. Ich zmiana kończy się w kwietniu, lecz żołnierze ci wrócą do kraju o miesiąc wcześniej. Jak poinformowało w czwartek portugalskie ministerstwo obrony, irackie władze z powodu zagrożenia koronawirusem zawiesiły wszystkie szkolenia swoich sił zbrojnych. W związku z tym Portugalia postanowiła o wycofaniu z Iraku swoich 33 żołnierzy. W ramach misji służbę będzie kontynuowało dwóch żołnierzy stacjonujących w Kuwejcie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W środę wycofanie wszystkich swoich żołnierzy z Iraku zapowiedziała Francja. W styczniu br. ich liczba w tym kraju wyniosła około 400.

Już tydzień temu uszczuplenie swojego kontyngentu w Iraku zapowiedziała Wielka Brytania. Decyzja ma związek z zawieszeniem szkoleń przez Irakijczyków. „W związku z tym ministerstwo obrony postanowiło przenieść część swojego personelu z powrotem do Wielkiej Brytanii” – oświadczył brytyjski resort obrony nie wykluczając, że żołnierze zostaną rzuceni teraz do walki z epidemią koronawirusa. Kluczowy personel brytyjskiej misji ma jednak pozostać w Iraku.

Zmniejszenie liczebności swoich wojsk w Iraku potwierdziło też w piątek kierownictwo dowodzonej przez USA koalicji do walki z ISIS. „Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że koalicja będzie wspierać irackie siły bezpieczeństwa z mniejszej liczby baz i mniejszą liczbą ludzi” – napisano w oświadczeniu. Jako powód podano potrzebę ochrony przed koronawirusem a także „od dawna planowane korekty odzwierciedlające sukces w kampanii przeciwko Daesh”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w misji szkoleniowej NATO w Iraku uczestniczy także Polska. Polscy żołnierze odpowiadają w niej za szkolenie irackich żołnierzy w obsłudze i naprawach poradzieckiego sprzętu i uzbrojenia. Zgodnie z postanowieniem prezydenta liczebność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku może wynieść do 350 żołnierzy i pracowników wojska.

PRZECZYTAJ: Duda: Wycofamy naszych żołnierzy z Iraku jeśli taka będzie decyzja sojusznicza

Kresy.pl / Reuters / The Hill / defesa.gov.pt / The News / EU Observer

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz