Prezydent wschodzącej w skład Rosji Republiki Tatarstanu Rustam Minnichanow przebywa w czwartek z wizytą na Białorusi gdzie spotkał się z jej prezydentem.

Rozmowy o udziale białoruskiego przedsiębiorstwa naftowego Biełarusnieft w wydobyciu ropy w bogatym w ten surowiec rosyjskim regionie rozpoczęły się jeszcze w 2016 r., w czasie poprzedniej wizyty prezydenta Tatarstanu w Mińsku. “Ten temat nie jest zamknięty. Ten temat był dzisiaj omawiany. Ogólnie rzecz biorąc, aby były uprawnienia konieczne są złoża” – powiedział w czwartek Minnichanow w czasie konferencji prasowej przeprowadzonej po rozmowach z Łukaszenką, cytowany przez portal Biełarusskij Partizan.

Jak poinformował prezydent Tatarstanu strona białoruska ubiega się właśnie o pracę na dotychczas nie eksploatowanych złożach. “Jesteśmy gotowi do tej pracy. Ponieważ jedna sprawa tam, gdzie my pracujemy (tam wszystko już zbudowano), a wejść, rozpracować nowe złoże – to jest jeszcze baza zasobów dla Białorusi. I jesteśmy na to gotowi” – zadeklarował Minnichanow.

“Dobrze, że dziś przyjechaliście. My właśnie prowadzimy z Rosją dialog o budowie współpracy w kwestii ropy. Ja myślę, że dzisiejsze rozmowy (pomówiliśmy o tym) będą bardzo ważne nie tylko w planie informacyjnym, ale też w związku z pracą w tym sektorze” – skomentował prezydent Białorusi.

Głównym środkiem nacisku na Białoruś w kwestii pogłębienia integracji są dla władz Rosji kwestie obrotu surowcami energetycznymi. Przez lata Białoruś pozyskiwała je od rosyjskich koncernów państwowych na preferencyjnych warunkach, jednak teraz Moskwa uzależnia utrzymanie preferencji właśnie od zacieśnienia związków prawno-instytucjonalnych.

Tatarstan ogłosił niepodległość jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, choć nie był republiką związkową, subiektem federacji jaką był ZSRR, lecz republiką autonomiczn w ramach rosyjskiej republiki związkowej (RFSRR). Dopiero w 1994 r. zawarto formalną umowę regulującą jego stosunki z Moskwą, która określiła Tatarstan jako “państwo stowarzyszone z Federacją Rosyjską”. Dopiero w 2000 roku republika formalnie stała się częścią Rosji. Jest jednym z jej głównych naftowych zagłębi.

belaruspartisan.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply