Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko spotkał się 16 września z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu – poinformowała agencja prasowa Biełta. Prezydent zaproponował zorganizowanie kolejnych łączonych ćwiczeń wojskowych.

Jak poinformowała agencja prasowa Biełta, w środowej rozmowie z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu prezydent Łukaszenko zaproponował przeprowadzenie kolejnych wspólnych manewrów wojskowych.

„Uzgodniliśmy z prezydentem Rosji, że powinniśmy kontynuować ćwiczenie Słowiańskie Braterstwo 2020, które odbywają się pod Brześciem. Z zadowoleniem przyjmujemy te manewry i dobrze, że przebiegają bardzo sprawnie. Musimy rozważyć przeprowadzenie drugiego etapu tych ćwiczeń i innych ćwiczeń wojskowych oraz opracować plan, nie przejmując się tym, co powiedzą inni. Nie zamierzamy nikogo denerwować ani robić niczego rażąco, ale powinniśmy zadbać o własne interesy”- poinformował Aleksandr Łukaszenko.

Zobacz też: Zełenski nie wyklucza „czegoś w rodzaju Majdanu” na Białorusi i proukraińskiego buntu w Donbasie

Delegacja Rosji z ministrem obrony Siergiejem Szojgu przyjechała z roboczą wizytą na Białoruś w celu omówienia współpracy wojskowej między Białorusią a Rosją. „Poprosiłem prezydenta Rosji o kilka rodzajów broni. Powiedziałem mu, że kiedy przyjedziesz zobaczymy co musimy zrobić, aby wzmocnić Państwo Związkowe. Nie ma się czego bać; jesteśmy na to gotowi. Ostatnie wydarzenia sugerują, że powinniśmy zintensyfikować wysiłki na rzecz ochrony interesów Białorusinów i Rosjan” – przekonywał prezydent Białorusi.

„Jeśli ktoś myśli, że Białoruś się osłabiła, że ​​nie przeżyjemy, a Rosja ustąpi, to te spekulacje mogą oszukać tylko głupców. Jesteśmy w stanie utrzymać kontrolę nad sytuacją nie tylko na Białorusi, ale także wzdłuż naszej granicy. Nie wątpcie w naszą zdolność do obrony naszej wspólnej ojczyzny od Brześcia po Władywostok. Ostatnie wydarzenia dają nam więcej powodów by trzymać się razem i udaremnić plany wbicia między nas klina” – zaznaczył prezydent.

Zobacz też: Borrell: na Białorusi jest 500 udokumentowanych przypadków tortur, nie uznajemy Łukaszenki za prezydenta

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister obrony Rosji odpowiedział, że wojsko białoruskie i rosyjskie planują w tym roku przeprowadzić około 130 wspólnych wydarzeń w tym ćwiczenia, spotkania, wspólne sesje zarówno w formacie bilateralnym, jak i na marginesie wydarzeń międzynarodowych. „Niestety, tylko 30% programu zostało zrealizowanych. Do końca roku musimy zrealizować co najmniej 70% programu. Aby to zrobić, musimy przeprowadzić drugi etap ćwiczenia, które właśnie trwa. W październiku będziemy mieli kolejne manewry” – dodał Siergiej Szojgu.

Zobacz też: Die Welt: unijne sankcje nie obejmą Łukaszenki

Kresy.pl/Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz