Występując na dyskusji poświęconej perspektywom stosunków rosyjsko-białoruskich, Modest Kolerow, szef agencji informacyjnej Regnum  i były pracownik administracji prezydenta Rosji, wezwał do porozumienia z Polską.

Kolerow wystąpił na dyskusji w ramach „okrągłego stołu” zorganizowanego w centrum prasowym agencji Regnum pod hasłem „Czy powstanie Państwo Związkowe Rosji i Białorusi?”. Jego wystąpienie wypełniła ostra krytyka polityki przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki.

„Jak słusznie powiedział prezydent Białorusi, Aleksandr Grigoriewicz Łukaszenko, jesteśmy jednym narodem. Jeśli stwierdzenie tego rodzaju w odniesieniu do Ukrainy wciąż jest przesadą, bo my nie jesteśmy jednym narodem z zachodniakami, banderowcami i neonazistami, a do tej pory przynależność do większego narodu rosyjskiego jest na Ukrainie aktem wyboru, a nie faktycznym stanem, to z tym, że Białorusini i my – jeden naród, zgadzam się” – rozpoczął swoje wystąpienie Kolerow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podkreślił przy tym znacznie tych działań na rzecz integracji Rosji i Białorusi jakie dokonano do tej pory – „Państwo Związkowe stało się aktem ogromnej sprawiedliwości społecznej”. Kolerow zaznaczył, że stworzyło ono strefę wolnego przepływu pracowników, studentów, oraz strefę wolnego handlu. Ocenił, że integracja ta potwierdziła „prawdę społeczną naszej jedności narodowej”.

Kolerow stwierdził, że nad procesem integracyjnym nie stworzono żadnej politycznej nadbudowy. „Co więcej, mogę powiedzieć, że w toku politycznych negocjacji o przyszłości Państwa Związkowego w kwestii dalszej integracji Rosji i Białorusi, Łukaszenko oszukiwał, oszukuje i będzie oszukiwał Putina.  Żadnej dalszej integracji nie będzie, negocjacje będą nosić dekoracyjny charakter bez zasadniczych następstw” – powiedział Kolerow.

Według Kolerowa Łukaszenko dąży jedynie do umocnienia swojej „monarchicznej władzy”. Jak zaznaczył „integracja to kompromisowe wyrzeczenie się władzy absolutnej” przez białoruskiego prezydenta, a on nie jest, według rosyjskiego politologa, gotowy na taki kompromis. Określił deklaracje Łukaszenki o związkach między Białorusinami i Rosjanami jako „obłudne”.

Kolerow oskarżył wręcz białoruskiego przywódcę o rozwijanie „etnicznego nacjonalizmu”. „To budownictwo etnicznego nacjonalizmu realizuje się poprzez w pełni sprofilowaną mitologię historyczną, politykę językową. Nikt nie może zamknąć oczu na ten fakt, że ten biurokratycznie stworzony nacjonalizm jest, w swojej perspektywie, konfliktowym i z tego punktu widzenia tak agresywnym jak nacjonalizm ukraiński” – powiedział politolog.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kolerow odniósł się także, w kontekście kwestii białoruskiej, do Polski. „Bez względu na to, jak aktywnie białoruskie siły nacjonalistyczne walczą na scenie, na ulicy lub w internecie przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, są one obiektywnie instrumentami polskiego imperializmu, powiedziałbym nawet, że polskiej rekonkwisty, nowego podboju. Nie ma co do tego wątpliwości: Polska będzie głównym beneficjentem łukaszenkowskiego, białoruskiego nacjonalizmu etnicznego” – uważa rosyjski publicysta.

Stwierdził on także, że „Polski imperializm rośnie: Ukraina pada u jego stóp, Białoruś idzie dobrowolnie. Oni ryzykują powtórzenie historii, gdy sami wyhodują wielonarodową, skonfliktowaną Polskę, w której wyrośnie nowy Bandera i zacznie zabijać i wysadzać w powietrze swoich polskich gospodarzy”. W tym kontekście Kolerow radzi – „prawdziwą, przyjacielską perspektywą stosunków między Polską a Rosją jest potrzeba porozumienia, uzgodnienia naszych interesów. Los Białorusi jest centralną kwestią tego programu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kolerow przewidywał, że odmowa integracji z Rosją przyniesie Białorusi głęboki kryzys ekonomiczny, który może tylko wzmocnić tendencje nacjonalistyczne w kraju, które w efekcie przyniosą mu upadek.

Modest Kolerow jest historyskiem, który zaangażował się w działalność polityczną i publicystyczną. W latach 1999-2001 był doradcą mera Petersburga Władimira Jakowlewa i prezydenta Czuwaszji Nikołaja Fiodorowa. Był aktywny w czasie kampanii wyborczych. W 2002 roku był współzałożycielem Agencji Informacyjnej Regnum, którą zarządza nieprzerwanie od 2009 r. W latach 2005-2007 był naczelnikiem Wydziału do Spraw Kontaktów Międzynarodowych i Kulturalnych w Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, uznawanym wówczas za wpływowego na Kremlu.

Czytaj także: Białoruski pisarz dumny z dziadka, który 17 września „wyzwalał” Białoruś od Polaków

regnum.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz