Mimo, że na Białoruś ma prawie cztery razy mniej mieszkańców niż Polska odnotowano tam już znacznie więcej zakażeń koronawirusem SARS COVID-19 niż w naszym kraju.

Najnowsze informacje na temat przebiegu pandemii nowego koronawirusa podał w poniedziałek po południu portal Tut.by. Według danych Ministerstwa Zdrowia w państwie tym od początku pandemii odnotowano 30 572 zakażonych SARS COVID-19. Tylko w ciągu doby liczba ta zwiększyła się o 922 nowych zakażonych. Służby medyczne przeprowadziły do tej pory 364 319 testów na obecna wirusa, z tego 13 804 w ciągu ostatniej doby. Testy są produkowane na Białorusi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oficjalna liczba zgonów powodowanych przez koronawirusa to 171. 6 osób zmarło w ciągu ubiegłej doby. Władze podają też dane o 10 131 osobach, które wyzdrowiały z choroby COVID-19. W ciągu doby wyzdrowiało 198 osób.

Wiceminister zdrowia Białorusi Jelena Bogdan twierdzi, że Białorusi doszło już do etapu wypłaszczania krzywej zakażeń to znaczy, że można spodziewać się spadku dynamiki wzrostu wykrywanych codziennie nowych przypadków. Litewski profesor Saulius Caplinskas uważa, że szczyt zakażeń jeszcze przez Białorusinami. Dynamika wyleczonych jest na razie niższa niż dynamika szerzenia się wirusa.

Białoruś nie wprowadziła żadnych generalnych środków przeciwepidemicznych poza obowiązkiem kwarantanny dla przybywających do tego państwa cudzoziemców. Prezydent Aleksandr Łukaszenko publicznie bagatelizował zagrożenie ze strony SARS COVID-19. Jeszcze w połowie marca Łukaszenko krytykował zamykanie granic państwowych jako metodę walki z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Cześć opozycyjnych komentatorów kwestionuje oficjalne dane twierdząc, że faktyczna liczba zakażeń jest na Białorusi znacznie większa. Rosnąca szybko liczba zarażeń kontrastuje z dotychczasową retoryką prezydenta tego państwa Aleksandra Łukaszenki, który lekceważył zagrożenie związane z koronawirusem. Twierdził między innymi, że spożywanie 50 gram spirytusu dziennie może pomóc w profilaktyce. Inną dobrą metodą zapobiegania zakażeniu miałoby być, według białoruskiego przywódcy, korzystanie z suchej sauny.

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz