Łukaszenko: nigdy i za żadne pieniądze nie zerwiemy z bratnią Rosją

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przyjął w piątek ministra spraw zagranicznych Łotwy Edgarsa Rinkēvičsa. Jak podała służba prasowa białoruskiego przywódcy, wśród omawianych kwestii była współpraca gospodarcza, na której rozwijaniu zależy obu stronom. Łukaszenko zastrzegał jednak, że Białoruś nigdy nie zerwie z Rosją.

Nie chciałbym, żeby polityka wisiała nad gospodarką. Ale jeśli niektóre kraje nie rozumieją nas i nie postrzegają w tym zakresie, i to wpływa na gospodarkę Białorusi, oczywiście będziemy szukać lepszych opcji” – mówił Łukaszenko łotewskiemu gościowi dodając, że Białoruś z Łotwą “nie ma szczególnych problemów”. Twierdził, że rozumie Łotwę, nad którą “dominuje UE”, ale powiedział, że docenia starania o dobre stosunki z Białorusią.

Białoruski prezydent przekonywał, że dążenie do poprawy stosunków z Zachodem nie skłoni Białorusi do zerwania z Rosją. „Chcemy dobrych stosunków z Europą Zachodnią, z Europą w ogóle, Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi. Ja, jako człowiek, który od wielu lat zajmuje się polityką, rozumiem to i rozumiem, co znaczy UE i Ameryka, ale nigdy i za żadne pieniądze nie zaczniemy rwać naszych stosunków z bratnią Rosją” – zastrzegał Łukaszenko. “To jest nasza Rosja, to nasi ludzie, którzy nas szanują” – dodawał przypominając, że jego popularność w Rosji sięga 60 proc. “Dlaczego mamy krzywo patrzeć na ten kraj, który w trudnych czasach zawsze dawał nam wsparcie?” – pytał. Jednocześnie przekonywał, że nie oznacza to narażania na szwank interesów Białorusi z Zachodem czy Chinami.

Łukaszenko zapewniał Rinkēvičsa, że Białoruś zawsze będzie niepodległym państwem. “Przynajmniej tak długo, jak jestem prezydentem, to na pewno” – mówił.

Łukaszenko podziękował za zaproszenie do odwiedzenia Łotwy i zapewnił, że zamierza to zrobić w najbliższej przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko chce współpracy gospodarczej z Łotwą

Kresy.pl / president.gov.by

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply