Aleksander Łukaszenko zaakceptował w czwartek nowy plan obrony oraz koncepcję budowy i rozwoju sił zbrojnych do 2030 r., który przygotowała Rada Bezpieczeństwa Białorusi. Głównym założeniem planu jest wzrost wydatków na obronę do 1,5 proc. PKB.

Zapytany przez dziennikarza państwowej gazety “Zviazda” o “największe zagrożenie kraju”, szef Rady Bezpieczeństwa Stanisław Zaś odpowiedział krótko, że jest nim gospodarka Białorusi. “Dzisiaj prezydent powiedział, że największe zagrożenie leży w ekonomii” – mówił.

Przeczytaj także naszą analizę: Między Białorusią i Rosją wszystko jest jasne

Zasadnicza różnica między przyjętym planem a poprzednim, polega na położeniu większego nacisku na zapobieganiu “wybuchowi agresji wewnętrznej” oraz zwiększeniu zdolności sił zbrojnych do odstraszania strategicznego. “W przyjętym planie więcej uwagi poświęcono zapobieganiu destabilizacji sytuacji wewnętrznej w kraju. Takie są współczesne realia, przed którymi stoi cały świat – konflikt zbrojny może rozpocząć się od sprowokowania konfliktu wewnętrznego. Oczywistym jest zatem, że plan obejmuje nie tylko siły zbrojne czy ogólną organizację militarną kraju, ale ogólnie całe państwo” – powiedział dziennikarzom Zaś. “W oparciu o “istniejące możliwości jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo militarne całego kraju” – dodał.

W planie zawarto także koncepcję budowy i rozwoju sił zbrojnych do 2030 r. Cytowany przez “Zviazdę” urzędnik podkreślił, że wyzwaniem dla wojska białoruskiego jest ocena aktualnej struktury sił zbrojnych kraju oraz analiza kosztów związanych z “wyposażeniem oraz modernizacją”.

Priorytetami dla białoruskiej armii będzie pozyskanie nowych bezzałogowych statków powietrznych, rozwój środków rozpoznania elektronicznego i radarowego oraz rozwój samolotów uderzeniowych dalekiego zasięgu, wojsk rakietowych i artylerii. W planie założono także zakup amunicji precyzyjnego rażenia, w tym pocisków przeciwlotniczych i przeciwpancernych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi i pierwszy wiceminister obrony, Aleksander Żyrinowski, powiedział także, że przy opracowywaniu planu uwzględniono doświadczenia z Syrii, Ukrainy, Boliwii, Wenezueli i innych krajów, których “suwerenność i integralność terytorialna jest zagrożona”.

Czytaj także: Państwo Związkowe Rosji i Białorusi będzie miało wspólny parlament i rząd

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / zviazda.by

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply