Władze Indonezji wybrały nazwę dla nowej stolicy, która ma zastąpić zalewaną przez morze Dżakartę.

Prezydent Indonezji Joko Widodo zatwierdził nazwę dla miasta, które ma powstać w głębi wyspy Borneo. Nowa stolica będzie nazywać się Nusantara co w tłumaczeniu znaczy archipelag. Wybór prezydenta ogłosił minister planowania rozwoju Suharso Monoarfa w czasie spotkania specjalnej komisji mającej koordynować proces budowy nowej stolicy. W grę wchodziło około 80 propozycji, poinformował portal TVN24.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Termin jest „prosty i opisuje nasz archipelag, Republikę Indonezji. Myślę, że wszyscy zgadzamy się z nazwą Nusantara” – słowa ministra Monoarfy zacytował portal The Diplomat.

Plan budowy nowej stolicy najludniejszego muzułmańskiego państwa świata został wdrożony w związku z coraz częstszym zalewaniem stolicy dotychczasowej – Dżakarty. Została ona założona na nadmorskich bagnach, a podnoszenie się poziomu morza w ostatnich dekadach dodatkowo pogorszyło sytuację. The Diplomat przytacza oceny naukowców, którzy uznali, że cała północna część miasta znajdzie się pod wodą około 2050 r.

11-milionowa Dżakarta jest też miastem zabudowanym chaotycznie, jednym z najgorszych w regionie pod względem uwarunkowań transportowych.

Z tego powodu Nusantra ma powstać w głębi wyspy Borneo. Lokalizacje dla nowego miasta wybrano nie tylko ze względu na morze, ale też aktywność sejsmiczną. Indonezja leży na pacyficznym pasie ognia. Toteż planiści wyszukiwali miejsca poza zasięgiem wulkanów i uskoków, na których dochodzi do trzęsień ziemi.

Koszt budowy nowej stolicy wyniesie 466 bilionów rupii czyli około 127 miliardów złotych. Prezydent Joko Widodo zapowiedział, że powstanie przed końcem jego kadencji, to jest przed 2024 r.

Czytaj także: Japonia i Indonezja zacieśniają współpracę obronną

tvn24.pl/thediplomat.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz