Amerykańska marynarka wojenna twierdzi, że władze Chin nie zgodziły się aby dwa jej okręty wpłynęły do portu w Hongkongu. Amerykanie chcieli wysłać tam m.in. okręt desantowy.

Amerykanie złożyli wniosek o wpuszczenie do portu w Hongkongu dwóch jednostek U.S. Navy. Chcieli by 17 sierpnia zawinął do niego okręt desantowy Green Bay zaś we wrześniu krążownik rakietowy Lake Erie. Jednak jak poinformował Waszyngton, chińskie władze nie wydały zgody na wpłynięcie tych jednostek do hongkońskiego portu, podaje portal Konflikty.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Władze ChRL nie podały przyczyn swojej decyzji. Jednak portal wiąże to z napięciami społeczno-politycznymi w Hongkongu jakie trwają od czerwca. To wówczas doszło do wybuchu protestów ulicznych. Część mieszkańców miasta-regionu masowo występwało przeciwko nowemu projektowi prawa o ekstradycji. Choć lokalne władze wstrzymały się z pracą nad projetem nowej ustawy, protesty są kontynuowane. Na ulicach dochodzi do starć między ich uczestnikami a zwolennikami władz, a także do ataków na instytucje publiczne. Przedstawiciele władz USA wypowiadali się już w sprawie protestów, krytykując działania chińskich i lokalnych władz.

Władze ChRL dyslokowały już nad granice Hongkongu dodatkowe specjalne oddziały policji wraz z ciężkim sprzętem, co jest syngałem pod adresem mieszkańców Hongkongu gotowości Pekinu do interewencji gdyby stabilność polityczna miasta-regionu została zagrożona.

konflikty.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz