W Kanadzie przygotowują zmiany prawne, które pozwolą na wykorzystanie rosyjskich środków finansowych zamrożonych w ramach sankcji.

Pracę nad takimi zmianami ogłosiła w środę kanadyjska minister spraw zagranicznych  Melanie Joly. Występując w środę przed dziennikarzami w Ottawie, Joly powiedziała, że Kanada stanie się pierwszym krajem grupy G7, który zezwoli na takie konfiskaty aktywów i zaproponuje sojusznikom aby poszli w jej ślady.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Istniało słabe ogniwo w [naszym] pakiecie sankcji, którym była zdolność rządu do sprzedaży zajętych aktywów, a następnie wykorzystania zysków na rekompensatę ofiarom wojny z Ukrainą” – słowa Joly zacytował portal telewizji Al Jazeera. Szefowa kanadyjskiej dyplomacji dodała, że proponowane zmiany w kanadyjskim systemie sankcji, które po raz pierwszy zostały przedstawione w ogłoszonym we wtorek projekcie ustawy o wykonaniu budżetu, „przejdą długą drogę”.

Wypowiedzi Joly padły na tle deklaracji władz Kanady, że nałożą dodatkowe sankcje na kolejne 203 osoby fizyczne i prawne z Rosji. „Kanada nie będzie stać bezczynnie i patrzeć, jak prezydent Putin i jego wspólnicy próbują bezkarnie przerysować granice Ukrainy” – stwierdził Joly w środę.

Mimo, że liberalny rząd premiera Justina Trudeau jest rządem mniejszościowym, Al Jazeera oczekuje, że środki zapowiedziane przez Joly przejdą przez parlament, mają bowiem poparcie lewicowej Nowej Partii Demokratycznej (NDP), z którą Trudeau zawarł w zeszłym miesiącu umowę o „zaufaniu”.

Kanada należy do państw najsilniej wspierających Ukraine. Kanadyjczycy przekazują jej znaczące dostawy uzbrojenia oraz popierają aspiracje Kijowa w sprawie wstąpienia do NATO.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz