Firma Facebook Inc usunęła kolejne profile wykazujące „skoordynowane nieautentyczne zachowania” oraz inne działania sprzeczne z jego zasadami – podała we wtorek agencja Reuters powołując się na komunikat Facebooka. Tym razem usunięto ponad 2,6 tys. profili, znacznie więcej niż w poprzednich takich akcjach.

W sumie Facebook Inc usunął 2632 strony, grupy i konta z dwóch serwisów społecznościowych Facebook i Instagram. 1907 profili było związanych z Rosją, 513 z Iranem, pozostałe z Macedonią Północną i Kosowem. Według szefa ds. polityki cyberbezpieczeństwa Facebooka Nathaniela Gleichera profile tworzyły sieci kont utajniających prawdziwą tożsamość ich operatorów i wprowadzających w błąd innych użytkowników.

Profile związane z Rosją zostały w dużej mierze usunięte za rozsyłanie spamu. Jedynie niewielka część z nich była zaangażowana w „skoordynowane nieautentyczne zachowania”, w tym dotyczące tematyki ukraińskiej oraz kryzysu imigranckiego. Usunięte profile miały około 50 tys. obserwujących; usunięte grupy skupiały 1,7 mln użytkowników. Profile te nie zamieszczały płatnych reklam na Facebooku.

Sieć związana z Iranem działała głównie w krajach Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Według Facebooka operatorzy tych profili podszywali się pod miejscowych mieszkańców lub media i publikowali treści na temat bieżących wydarzeń, przedstawiając je z punktu widzenia irańskich władz. Zlikwidowane profile miały 1,4 mln obserwujących; w zlikwidowanych grupach było 108 tys. użytkowników. Wydały one na Facebooku na reklamy równowartość 15 tys. dolarów.

Facebook Inc podkreślił, że profile zostały usunięte nie za zamieszczane treści, ale za zachowanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że już wcześniej Facebook przeprowadzał podobne działania. W styczniu br. usunięto prawie 500 profili związanych z Rosją oraz ponad 700 związanych z Iranem. One również miały wykazywać „skoordynowane nieautentyczne zachowania” oraz wprowadzać w błąd odnośnie swojej tożsamości.

Kresy.pl / Reuters / newsroom.fb.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz