Facebook poinformował w czwartek, że zamknął setki kont, które miały pochodzić z Iranu i brać udział w szerokiej kampanii dezinformacyjnej w ponad 20 krajach. – podaje agencja AFP.

Według amerykańskiego giganta internetowego usunięto w sumie 783 strony, grupy i profile „za angażowanie się w skoordynowane nieautentyczne zachowania powiązane z Iranem”. Było to 262 stron, 365 profili i 3 grupy na Facebooku oraz 162 konta na Instagramie. Tylko jedną z tych stron obserwowało 2 miliony użytkowników. Zlikwidowana siatka wydała w sumie prawie 30 tys. dolarów na reklamy.

Jak podał szef polityki bezpieczeństwa Facebooka Nathaniel Gleicher, zamknięte konta brały udział w kampanii promowania interesów Iranu w różnych krajach podszywając się na Facebooku lub Instagramie pod mieszkańców tych krajów. „Możemy udowodnić, że treści te wychodziły z Iranu, były kontrolowane przez czynniki z Iranu a większość publikowanych treści pochodziło z państwowych irańskich mediów” – powiedział Gleicher na briefingu dla prasy dodając, że Facebook nie potrafi stwierdzić, kto w Iranie używał fałszywych kont.

Według Facebooka zlikwidowana sieć była ukierunkowana na takie kraje jak Afganistan, Albania, Algieria, Bahrajn, Egipt, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Izrael, Libia, Meksyk, Maroko, Pakistan, Katar, Arabia Saudyjska, Serbia, RPA, Hiszpania, Sudan, Syria, Tunezja, USA i Jemen.

Treści, które miały być zamieszczane przez zlikwidowaną siatkę, dotyczyły bieżących wydarzeń, m.in. relacji izraelsko-palestyńskich oraz wojen w Syrii i Jemenie.

Jak zapewniał szef polityki bezpieczeństwa FB, firma stale pracuje nad „wykrywaniem i powstrzymywaniem tego rodzaju działań”, ponieważ nie chce, by jej usługi były wykorzystywane do „manipulowania ludźmi”.

Przypomnijmy, że w styczniu br. Facebook usunął setki stron, które miały być kontrolowane z Rosji i również wykazywały „skoordynowane nieautentyczne zachowania”.

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz