Brazylia wyraziła swoje poparcie dla wniosku Republiki Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o zajęcie się sprawą pacyfikacji Strefy Gazy przez Izrael.

Stanowisko takie zostało ogłoszone kilka godzin po spotkaniu prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy z ambasadorem Palestyny ​​w Brasilii Ibrahimem Alzebenem. Choć Lula podkreślił, że jego administracja natychmiast potępiła atak Hamasu z 7 października to przekazał, iż „takie czyny nie usprawiedliwiają masowego, powtarzającego się i nieproporcjonalnego użycia siły przez Izrael przeciwko ludności cywilnej” – podała w czwartek gazeta “Arab News”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Brazylii stwierdziło w oświadczeniu, że biorąc pod uwagę „rażące naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego”, Lula wyraził poparcie dla wniosku Republiki Południowej Afryki do Trybunału w Hadze o nakazanie „Izraelowi natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań i środków, które mogą stanowić ludobójstwo lub powiązane zbrodnie w rozumieniu art. Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa”.

W oświadczeniu podkreślono, że Lula podejmuje wysiłki w społeczności międzynarodowej na rzecz zawieszenia broni, wyzwolenia zakładników przetrzymywanych przez Hamas i utworzenia korytarzy humanitarnych w celu ochrony palestyńskiej ludności cywilnej. „Rząd brazylijski ponawia swoje poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego, w ramach którego ekonomicznie zdolne do życia państwo palestyńskie będzie żyło obok Izraela, w pokoju i bezpieczeństwie, w granicach wzajemnie uzgodnionych i uznanych na arenie międzynarodowej, które obejmują Strefę Gazy i Zachodni Brzeg [Jordanu], mające za stolicę Wschodnią Jerozolimę” – dodał w oświadczeniu urząd brazylijskiego prezydenta.

Decyzja o wsparciu wniosku Republiki Południowej Afryki została przyjęta z radością przez stowarzyszenia palestyńskie w Brazylii. „Mieliśmy duże oczekiwania ze względu na historyczne zaangażowanie państwa brazylijskiego w prawa człowieka i suwerenność narodów” – powiedział Arab News Ualid Rabah, prezes Arabskiej Federacji Palestyńskiej ​​w Brazylii. Podkreślił, że podczas sprawowania przez Brazylię funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa ONZ kraj ten „nieustannie próbował powstrzymać ludobójstwo w Gazie”, co może teraz zostać osiągnięte dzięki procesowi przed MTS.

Przedstawiciele RPA właśnie przedstawiają w czwartek materiał dowodowy przed Trybunałem, mający świadczyć, iż działania Izraela w Strefie Gazy mogą mieć chakrater ludobójczy.

Po ataku palestyńskiego Hamasu na południowy Izrael z 7 października, w którym zginęło 1,2 tys. osób, a kolejnych 240 wzięto jako zakładników Izrael najpierw wprowadził całkowitą blokadę Strefy Gazy, odcinając jej mieszkańców od czystej wody i energii elektrycznej, a następnie rozpoczął ofensywę na palestyńską eksklawę, realizowaną także przez zmasowane ostrzały, bombardowania, wysadzanie cywilnej infrastruktury.

Według danych ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas od tego dnia do końca zeszłego roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 21 672 osób. Kolejnych 56 165 Palestyńczyków zostało rannych. Setki tysięcy osób pozostaje w palestyńskiej eksklawie bez dachu nad głową.

arabnews.com/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply