Projekt ustawy ws. kary śmierci został wstępnie przyjęty w środę przez Kneset. Przed wejściem w życie czekają go jeszcze trzy czytania.

Ustawa, która została przegłosowana niewielką większością głosów (52 do 49), została przedstawiona przez ministra obrony Awigdora Liebermana, ze wsparciem premiera Benjamina Netanjahu. Według nowelizacji sądy wojskowe będą mogły orzekać karę główną za “przestępstwa terrorystyczne” zwykłą większością głosów.

Już teraz izraelskie sądy wojskowe, rozpatrujące sprawy Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu mają możliwość orzekania kary śmierci. Konieczna jest jednak jednomyślność trzyosobowego składu sędziowskiego. Za przestępstwa terrorystyczne nie orzeczono jeszcze kary śmierci. Jedyny wypadek zastosowania kary głównej dotyczył niemieckiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna, straconego w 1962 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zapowiada kolonizację Jerozolimy

W trakcie debaty przed głosowaniem Lieberman oświadczył, że nowelizacja ustawy o karze śmierci byłaby potężnym środkiem odstraszającym terrorystów, z pewnością skuteczniejszym niż niszczenie domów ich bliskich.

Premier Izraela Netanjahu, który głosował za rozszerzeniem orzekania kary śmierci, wskazał, że tego typu ustawodawstwo wymaga głębokiej dyskusji i powinno być rozpatrywane przez ministerstwa jeszcze przed kolejną debatą w Knesecie.

Myślę, że w skrajnych przypadkach, gdy ktoś morduje i śmieje się (gdy zabija), nie powinien spędzić reszty życia w więzieniu i powinien zostać stracony – powiedział szef rządu.

Na pytanie deputowanego do Knesetu, izraelskiego Araba, czy nowe prawo byłoby stosowane wobec żydowskich bojowników skazanych za zabicie Palestyńczyków premier Netanjahu odpowiedział: zasadniczo tak.

Wynik głosowania został potępiony przez ambasadora Unii Europejskiej w Izraelu za pomocą wpisu w serwisie Twitter:
Kara śmierci jest niezgodna z ludzką godnością. Stanowi nieludzkie i poniżające traktowanie, nie ma żadnego dowodu na efekt odstraszający i pozwala, aby błędy sądowe stały się nieodwracalne.

Kara śmierci byłaby stosowana za terroryzm zgodnie z jego izraelską definicją – zarówno za zabójstwo izraelskich żołnierzy jak i cywilów.

Kresy.pl / polsatnews.pl / timesofisrael.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply