Od przyszłego roku należy się spodziewać dwucyfrowego wzrostu taryf dla gospodarstw domowych – oświadczył Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), w poniedziałkowym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej (DGP). Zaznaczył, że dokładna skala podwyżek cen prądu będzie znana, gdy firmy energetyczne złożą do URE wnioski taryfowe.

Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym – Gawin podkreślał w wywiadzie dla DGP.

Prezes URE skomentował także pomysł uwolnienia cen energii, o co apelował niedawno prezes PGE Wojciech Dąbrowski. “W mojej ocenie taryfy jako instrument administracyjny zostały już wykorzystane w maksymalnym stopniu. Przedsiębiorstwa, których ceny regulujemy, mają też prawo przedstawiania ofert rynkowych i korzysta z nich blisko 40 proc. odbiorców. Gdy dodatkowo zostaną zakończone prace nad mechanizmem ochrony odbiorców wrażliwych, wydaje mi się, że wtedy będzie to dobry moment na rozmowę o uwolnieniu rynku” – mówił.

Przypomnijmy, że zdaniem prezesa PGNiG, Pawła Majewskiego, nieunikniony jest także wzrost cen gazu. “Wniosek o podwyżki cen gazu nastąpi, dlatego że na europejskich rynkach drożeją wszystkie surowce i paliwa” – mówił Majewski.

Szef PGNIG wskazał, że w pewnym stopniu wzrosty cen gazu w Europie, które w jego opinii są irracjonalnie wysokie, dotkną też odbiorców gazu w Polsce.

Czytaj także: PGNiG zwiększa zakupy gazu skroplonego w USA

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ostatnio pisaliśmy, że ceny gazu biją kolejne rekordy. Cena gazu na najważniejszych w Europie holenderskich notowaniach (TTF) sięgnęła rekordowego poziomu 696 dolarów za 1000 metrów sześciennych. To cena za najbliższe futuresy na gaz, to jest na październik Zaznaczmy, że jeszcze trzy tygodnie temu, gdy cena gazu zaczęła bić rekordy na holenderskiej giełdzie, 1000 m sześc. kosztowało jeszcze 586,3 dol. Jeśli chodzi o ceny gazu „dzień naprzód” to ich średni poziom w sierpniu wynosił 533 dol. za 1000 m sześc. Tymczasem we wrześniu ich poziom podniósł się do średniej wartości 631 dol. Interfax przypomina, że na początku bieżącego roku cena ta wynosiła jeszcze 335 dol.

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply