Według Adama Andruszkiewicza, posła Kukiz’15 i szefa Stowarzyszenia Endecja, lider PO Grzegorz Schetyna powinien zrzec się polskiego obywatelstwa, przyjąć obywatelstwo Niemiec i oficjalnie zostać politykiem niemieckim. Jego zdaniem, publicznie broni on interesów RFN, a nie Polski.

Wcześniej Schetyna publicznie skrytykował koncepcje ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne od Niemiec za popełnione w Polsce zbrodnie. Uznał je m.in. za „absurdalne”.

– Dowiedziałem się, że mamy w Polsce dwóch ambasadorów RFN. Tego oficjalnego, który urzęduje w Warszawie, a także lidera Platformy Obywatelskiej – komentował te słowa Adam Andruszkiewicz na antenie TVP Info. Jego zdaniem, Schetyna „oficjalnie broni państwa niemieckiego na terenie Polski”, a nie staje w obronie interesów RP, broniąc interesów Niemiec.

Następnie zaprezentował na wizji oficjalny wniosek dla lidera PO o wystąpienie o niemieckie obywatelstwo.  – Niech tam się realizuje, chociażby w partii CDU – powiedział. Poseł Kukiz’15 dodał, że wniosek zostanie do biura poselskiego Schetyny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Schetyna powinien zrzec się obywatelstwa polskiego i zostać oficjalnie politykiem niemieckim!!! – napisał na Facebooku Andruszkiewicz. – Skoro lider PO, Grzegorz Schetyna oficjalnie opowiedział się przeciw wypłacie Polsce przez Niemcy odszkodowania, to znaczy, że reprezentuje interesy Niemców, a nie Obywateli Rzeczypospolitej. W związku z tym, po weekendzie Pan Schetyna otrzyma ode mnie oficjalny wniosek o obywatelstwo RFN. Niech wyjedzie do Niemiec, zostanie i dam nam spokój!!! – stwierdził poseł (pis. oryg.).

Sprawą reparacji wojennych od Niemiec polski Sejm zajął się w 2004 roku. 10 września tego roku bez głosu sprzeciwu przyjęto uchwałę „w sprawie w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech”.

W uchwale stwierdzono, że „Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne spowodowane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę”. A także, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia stosownych działań w tej materii wobec Rządu Republiki Federalnej Niemiec”.

Za uchwałą głosowali wówczas m.in. posłowie PO, w tym Donald Tusk, Ewa Kopacz oraz Grzegorz Schetyna

Polacy za odszkodowaniami od Niemiec

Wcześniej informowaliśmy, że zdecydowana większość Polaków zgadza się z poglądem, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za straty, jakie wyrządzili w naszym kraju podczas II Wojny Światowej. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Wiadomości” TVP przez pracownię Ipsos, 63 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za zbrodnie popełnione w czasie II Wojny Światowej. Przeciwnego zdania było 31 proc. pytanych. 3 proc. osób biorących udział w badaniu nie miało w tej kwestii zdania.

W ubiegłym tygodniu w rozmowie na antenie Radia Maryja prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że polski rząd „przygotowuje się do historycznej ofensywy”. – Tu chodzi o gigantyczne sumy, a także o to, że Niemcy przez wiele lat zrzucają z siebie odpowiedzialność za II wojnę światową – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz