PO chce, aby Sejm zajął się pomocą dla uczestników Powstania Warszawskiego

Według polityków PO, ich pierwotny projekt został “zamrożony” w Sejmie.

Platforma Obywatelska we wrześniu zeszłego roku złożyła do marszałka Sejmu projekt w sprawie pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. 25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu i został on skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Jak twierdzą politycy PO, od tamtego czasu projekt leży w “zamrażarce”.

W projekcie PO o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej, zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany “w 50 proc. przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych”, a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała w piątek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zajęto się projektem PO. Jej zdaniem, rządowy projekt pomocy dla weteranów, nie rozwiązuje żadnego problemu powstańców i “tak naprawdę niczego nie zmienia”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezydent podpisał ustawę. Weterani zbrojnego podziemia dostaną własne mundury 

Z kolei poseł PO Michał Szczerba ocenił, że rządowy projekt jest “całkowitą ucieczką od odpowiedzialności rządu za opiekę nad polskimi weteranami”. “Projekt przewiduje całkowitą dobrowolność w decyzji organów gminy, odnośnie zwolnienia z opłat, częściowego, całościowego, lub odmowy takiego wsparcia” – zauważył Szczerba.

Jak informuje PAP, “Rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który już trafił do Sejmu, zakłada częściowe lub całkowite zwolnienie weteranów wojennych z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Jak napisano w uzasadnieniu, ‘celem proponowanych przepisów jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności, nie mogąc samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, przebywają bądź ubiegają się o przyjęcie do domu pomocy społecznej”.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply