W poniedziałek w Londynie odbyły się pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości i bezpieczeństwa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także wspólnego traktat ws. obronności.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu pierwszych w historii polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w poniedziałek w Londynie, szefowe rządów Polski i Wielkiej Brytanii, Beata Szydło i Theresa May podkreśliły, że wzajemne stosunki mają wymiar strategiczny. Kolejne spotkanie w tym formacie ma się dobyć w przyszłym roku w Warszawie.

May zapowiedziała wspólny traktat ws. obronności, mający być elementem pogłębiania polsko-brytyjskiej współpracy wojskowej.Potwierdziła też plany dotyczące rozmieszczenia 150 brytyjskich żołnierzy w Polsce północno-wschodniej, którzy mają tam trafić w kwietniu przyszłego roku. Zaznaczyła także, że jej rządowi zależy na powstrzymywaniu agresywnych działań ze strony Rosji „niedaleko wschodniej granicy Polski”, co ma być wzmocnienie wschodniej granicy UE.

Brytyjska premier zapewniła, że niezależnie od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polacy pracujący na Wyspach będą traktowani sprawiedliwie. Z kolei premier Beata Szydło skoncentrowała się m.in. na tym zagadnieniu, zachęcając ich do powrotu do Polski.

– Troska o Polonię jest jednym z najważniejszych powodów planowanych jako cykliczne spotkań z gabinetem premier Theresy May– powiedziała podczas spotkania z rodakami w Londynie. Szydło zapewniła Polaków chcących pozostać w Wielkiej Brytanii, że państwo polskie nigdy ich nie pozostawi bez wsparcia i opieki.

Spotkanie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem odbył też szef MON, Antoni Macierewicz. Po rozmowie z ministrem Michaelem Fallonem powiedział, że udało się uzyskać pełne poparcie rządu w Londynie dla umieszczenia dowództwa wschodniej flanki NATO w Elblągu. Macierewicz stwierdził, że strona brytyjska długo się przed tym wzbraniała, ale „udało nam się ich przekonać”. Jego zdaniem, to przełom w relacjach polsko-brytyjskich.

Według szefa MON, nowa umowa ws. obronności może zostać podpisana jeszcze w tym roku. Ma ona obejmować m.in. współpracę wojskową, w tym w zakresie obrony terytorialnej, a także wspólne działania przemysłu obronnego i konsultacje w zakresie zamówień dla armii obu państw. Po tym ma nastąpić podpisywanie kolejnych, szczegółowych umów.

Macierewicz zaznaczył, że decyzja Londynu o wysłaniu do Polski 150 żołnierzy ma duże znaczenie. Uważa, że obecność żołnierzy NATO w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego, tj. odcinka granicy wzdłuż granicy z Litwą, jest niezwykle istotna:

– Przesmyk suwalski łączy kraje bałtyckie z Europą i europejskim zapleczem obronnym.

Przeczytaj: Szef MON: rozpoczęła się dyslokacja ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej w Polsce

Minister dodał, że Polska “musiała tłumaczyć sojusznikom znaczenie tego ruchu, (…) ale teraz nabrało to bardzo konkretnego kształtu”. Uznał to za sukces polskiej dyplomacji. Ponadto, Brytyjczycy mieli udzielić „wstępną zgodę” dla umiejscowienia dowództwa wszystkich czterech batalionów wschodniej flanki NATO w Elblągu. Żołnierze stacjonujący na terenie Polski będą przebywali w Orzyszu i prowadzili regularne ćwiczenia na poligonie wojskowym w Bemowie Piskim.

Z kolei szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem. Obaj rozmawiali m.in. o sytuacji w Rosji i na Ukrainie, o wojnie w Syrii, a także o przyszłości UE. Również szef polskiej dyplomacji podkreślił, że ochrona praw Polaków na Wyspach i ich bezpieczeństwo są priorytetami dla rządu i jego ministerstwa. Podziękował także za pomoc władz brytyjskich w walce z incydentami o podłożu ksenofobicznym.

Przeczytaj: Wielka Brytania: setki osób na marszu milczenia ku czci zamordowanego Polaka [+FOTO]

W ramach delegacji rządowej do Londynu udali się również m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a także wiceszef MSZ ds. europejskich, Konrad Szymański.

Kresy.pl / polskieradio.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply