Polskie ślady w Jakucji

W dniach 4 – 7 listopada w Jakucji odbyły się obchody 150 rocznicy urodzin Wacława Sieroszewskiego i Edwarda Piekarskiego. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Prezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” Jerzy Marek Nowakowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie Jerzy Bahr oraz Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie Michał Greczyło.

Goście z Polski wzięli udział w międzynarodowej konferencji, która odbyła się w gmachu Akademii Nauk, a także spotkali się z Wiceprezydentem Republiki Sacha (Jakucja) Panią Jewgenią Michajłową, przewodniczącą komitetu organizacyjnego obchodów. Uczestniczyli także w wielu imprezach towarzyszących, jak m.in.: prezentacja nowego wydania “Słownika języka jakuckiego”, E. Piekarskiego, spotkanie ze studentami Jakuckiego Uniwersytet Państwowego, czy otwarcie wystawy “Polacy – badacze Jakucji”.

Polscy badacze, których rocznicę urodzin obchodzono, byli zesłańcami skazanymi w drugiej połowie XIX wieku na osiedlenie się w Jakucji. W czasie swojego pobytu w tym kraju, wnieśli duży wkład do badań nad jego kulturą. Wacław Sieroszewski był autorem pracy naukowej “Jakuty” (w Polsce wydanej pod tytułem “12 lat w kraju Jakutów”), fundamentalnego dzieła opisującego geograficzny, etnograficzny, socjologiczny i religioznawczy charakter Jakucji. Mimo upływu lat, książka ta nadal cieszy się tam dużą popularnością. Edward Piekarski, zesłany na Syberię w 1888 r., był autorem m.in. słownika języka jakuckiego.

Podczas wizyty w Jakucji przedstawiciele Ambasady RP w Moskwie oraz Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” odwiedzili także Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe “Polonia” oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym polskim zesłańcom.

Kresy.pl / tr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply