Zmiany w zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej

Maciej Świrski nie jest już wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej.

Maciej Świrski złożył dymisję z funkcji wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Na jego miejsce przejdzie Cezary Jurkiewicz, dotychczasowy prezes FPN. Nowym prezesem fundacji będzie Filip Rdesiński.

Jako pierwsza o zmianach w zarządzie FPN poinformowała TVP Info, pisząc, że Świrski „został odwołany”. Jak powiedział PAP były już wiceprezes, sam złożył on dymisję, którą przyjęła rada nadzorcza, odwołując go.

Nie są znane powody odejścia Świrskiego, lecz jak powiedział „to nie jest tak, że jakoś karnie zostałem odwołany”. W rozmowie z RMF FM Świrski odsyłał do komunikatu, który ma zostać wydany. „Będzie komunikat. Przeczyta pan komunikat, dowie się pan” mówił korespondentowi radia.

Jak podano na stronie internetowej FPN, Filip Rdesiński dwukrotnie był prezesem Radia Poznań. Był także związany zawodowo z TVP, tygodnikiem Gazeta Polska oraz portalem Niezalezna.pl. TVP Info podała także, że w 2011 roku Rdesiński kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

RMF FM nie wyklucza, że odejście Świrskiego było wymuszone i miało związek m.in. z kontrowersjami dotyczącymi rejsu Polska100 z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Fundacji zarzucano także, że dysponując wielkimi kwotami na poprawę wizerunku Polski w świecie nie wykorzystuje ich odpowiednio – tak było w czasie największej nagonki na Polskę w związku z pierwszą nowelizacją ustawy o IPN. FPN wydała wówczas klip, który składał się z… fragmentów przemówienia Donalda Trumpa w lipcu 2017 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Polska Fundacja Narodowa tłumaczy się z „Happy Holidays” [+VIDEO]

Politycy opozycji krytykowali także akcję „Sprawiedliwe sądy”, na którą PFN przeznaczyła 19 mln złotych. Oskarżyli oni Polską Fundację Narodową o prowadzenie kampanii rządu PiS za pieniądze spółek Skarbu Państwa, które składają się na majątek PFN.

„Racjonalne” zmiany w składzie zarządu FPN zapowiadał już w maju br. wicepremier Piotr Gliński, chwaląc jednak działanie Fundacji. Jak mówił, celem zmian będzie poprawienie „dobrego fukcjonowania” FPN.

Polska Fundacja Narodowa została powołana przez największe spółki Skarbu Państwa do promowania polskiej marki na świecie i skuteczniejszego wykorzystywania potencjału polskiego biznesu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Karczewski o kampanii PFN: powstała na prośbę rządu

Kresy.pl / TVP Info / RMF FM / PAP / pfn.org.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz