„Te słowa ranią Polaków” – Świrski napisał list do papieża ws. jego wypowiedzi na Litwie

Maciej Świrski, prezes fundacji Reduta Dobrego Imienia, napisał list do papieża Franciszka w sprawie jego słów wypowiedzianych podczas pielgrzymki do krajów bałtyckich. Papież powiedział wówczas, że Litwa doznawała cierpień, które przychodziły do niej ze wschodu i z zachodu. „Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu”. – mówił papież.

List Świrskiego został opublikowany w ostatnich dniach na stronie internetowej RDI. Nosi on datę 27. września br. Prezes Fundacji napisał w nim, że Litwa jest bliska Polakom ze względu na wspólną historię. Przypomniał najważniejsze fakty tej wspólnej historii poczynając od chrztu Jagiełły w 1386 roku a kończąc na okresie II wojny światowej i panowania systemu sowieckiego.

PRZECZYTAJ: Franciszek: część tragicznej historii Litwy przyszła od Polaków

Według Świrskiego słowa o tragicznej historii, która przyszła „od Polaków” budzą zaskoczenie i niedowierzanie w świetle świadomości historii tych ziem.

„Te słowa ranią Polaków, których przodkowie – jako współgospodarze należących dziś do Litwy ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego – razem z Litwinami, Białorusinami i Żydami potrafili budować dobre relacje i mimo różnic, we wzajemnym szacunku, działać na rzecz dobra wspólnego. Te słowa ranią także tych Polaków, których przodkowie krzewili oświatę i naukę, a także kultywowali chrześcijaństwo, prosząc o wstawiennictwo Matkę Boską Ostrobramską. Te słowa są także wielką niesprawiedliwością wobec tych, których przodkowie byli w bestialski sposób mordowani przez niemieckich i sowieckich okupantów.” – napisał Świrski.

Prezes RDI przypomniał zbrodnię w Ponarach, gdzie Niemcy wspomagani przez litewskich kolaborantów zamordowali ponad 100 tys. ludzi: ok. 80 tys. Żydów i blisko 20 tys. Polaków. Dodawał, że jego ciotka cudem uniknęła śmierci w tym miejscu.

Według niego przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za „tragiczną historię Litwy” stawia ich w jednym szeregu z niemieckimi zbrodniarzami, jest próbą zrównania roli sprawcy i ofiary i jako takie „pozostaje poza nurtem prawdy”. Świrski jest zdania, że słowa Franciszka wpisują się w szerszy trend obciążania Polaków cudzymi zbrodniami przez wrogie Polsce środowiska.

List kończy się prośbą o wystosowanie przez papieża „odpowiedniego oświadczenia”, które naprawiłoby szkody wyrządzone wizerunkowi Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Reduta Dobrego Imienia uderza w „kłamstwo wołyńskie”

Kresy.pl / anti-defamation.pl

„Te słowa ranią Polaków” – Świrski napisał list do papieża ws. jego wypowiedzi na Litwie
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz