Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe. Tym razem podwyżka przeszła oczekiwania większości ekspertów.

Jak podał w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski, na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej dokonała podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 0,5 proc. do 1,25 proc. Podobnie zostały podwyższone pozostałe stopy procentowe, które obecnie będą wynosić w skali rocznej: stopa referencyjna: 1,25 proc., stopa lombardowa: 1,75 proc., stopa depozytowa: 0,75 proc., stopa redyskonta weksli: 1,30 proc., stopa dyskontowa weksli: 1,35 proc.

To już druga w ciągu miesiąca podwyżka stop procentowych. Jak podawaliśmy, w październiku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną do poziomu 0,5 proc. w skali rocznej. Była to pierwsza podwyżka stóp procentowych przez RPP od 9 lat.

Zdaniem RPP wzrosty cen surowców energetycznych, a także części surowców rolnych – “wraz przedłużającymi się zaburzeniami w globalnych łańcuchach podaży i silnym wzrostem cen transportu międzynarodowego przyczyniają się do istotnego wzrostu inflacji w wielu gospodarkach oraz podwyższania jej prognoz na przyszły rok”.

Podwyższona inflacja wynika według RPP “w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej
polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw”.

Podwyższenie stóp procentowych przez RPP oznacza, że wzrośnie oprocentowanie kredytów.

Portal Bankier.pl podaje, że podwyżka stóp procentowych była większa, niż oczekiwania większości ekonomistów.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja w Polsce wzrosła do 6,8 proc.

Kresy.pl / nbp.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply