Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 1 punkt procentowy. To o dwukrotnie więcej, niż wynosił “konsensus rynkowy”.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na siódmą podwyżkę stóp procentowych od października ub. roku. Jednak tym razem skala podwyżki zaskoczyła analityków. Jak podano w środę w komunikacie NBP, stopa referencyjna została podniesiona o 1 punkt procentowy do poziomu 4,5 proc.

Portal Interia pisze, że większość analityków spodziewała się podwyżki o 0,5 pkt procentowego, względnie o 0,75 pkt procentowego.

Pozostałe stopy procentowe zostały ustalone na następujących poziomach: stopa lombardowa 5 proc., stopa depozytowa 4 proc., stopa redyskontowa weksli 4,55 proc. i stopa dyskontowa weksli 4,60 proc.

Zdaniem ekonomistów to nie koniec podwyżek stóp procentowych. Jak pisze Interia, spodziewają się oni podniesienia stopy referencyjnej do poziomu 5-5,5 proc. w pierwszej połowie roku.

RPP uzasadniła podwyżkę stóp procentowych ryzykiem utrzymywania się inflacji powyżej celu inflacyjnego. Według wstępnych danych GUS inflacja w Polsce w marcu br. osiągnęła poziom dwucyfrowy (10,9 proc. rok do roku).

“Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych” – czytamy w komunikacie NBP.

Podwyżka stóp procentowych będzie oznaczała dalszą podwyżkę rat kredytów.

RPP nieprzerwanie podwyższa stopy procentowe co miesiąc od października 2021 roku. W tamtym czasie stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc. i pozostawała niezmienna od 9 lat.

Kresy.pl / nbp.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply