W Kijowie zaprezentowano wystawę „Wołyń i Nadrenia Północna-Westfalia: mosty od przeszłości do teraźniejszości”.

Jak podaje ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform, w środę w Kijowie zaprezentowano wystawę „Wołyń i Nadrenia Północna-Westfalia: mosty od przeszłości do teraźniejszości”. Według agencji wystawa opowiada o “partnerstwie między dwoma regionami Ukrainy i Niemiec oraz o historii Niemców na Wołyniu”. Wystawę zaprezentowano w centrum prasowym Ukrinform. Zorganizowało ją “Międzynarodowe Stowarzyszenie Niemców Ukrainy-Wiedergeburt” wraz z szeregiem organizacji pozarządowych.

Ekspozycja składa się z 11 stendów, które opowiadają o historii Niemców na Wołyniu i ich wybitnych osobistościach. Projekt obejmuje aż 2 tys. lat historii, od opisu osadnictwa dawnych plemion germańskich i niemieckich gromad za czasów Rusi Kijowskiej, po deportacje Niemców przez Cesarstwo Rosyjskie w czasie I wojny światowej oraz życie niemieckiej społeczności na Wołyniu w międzywojennej Polsce.

Autorem koncepcji tekstów i kierownikiem naukowym wystawy jest docent z Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego Mychajło Kostiuk.

CZYTAJ TAKŻE: „Wojna 1942-1947” na Wołyniu. Kłamliwa wystawa Wjatrowycza i UINP w Kijowie

„Dla mnie, jako historyka, bardzo ważne jest pokazanie, że doświadczenie historyczne, jakie posiadamy w stosunkach między Ukrainą a Niemcami jest bardzo dobrym i dającym nadzieję fundamentem, na którym można budować dzisiejsze partnerstwo, dzisiejszą współpracę, i na podstawie którego [można] zmierzać do wspólnej Europy, do której Ukraina stara się dołączyć” – powiedział agencji Ukrinform Kostiuk.

CZYTAJ TAKŻE: Banderowcy jako biblijny Dawid. Wjatrowycz otworzył wystawę ku czci OUN-UPA

Ze strony niemieckiej partnerem projektu odpowiedzialnym za zarząd nad nim i jego finansowanie jest szef departamentu przesiedleńców z państw WNP landu Nadrenii-Północnej Westfalii.

Prezentację zakończyło wykonanie pieśni niemieckich i ukraińskich przez zespół z Czernihowa. Po Kijowie wystawa zostanie zaprezentowana w Żytomierzu. Planuje się dalsze prezentowanie wystawy na Ukrainie. W 2022 roku ma pojawić się niemieckojęzyczna wersja wystawy.

CZYTAJ TAKŻE: W kijowskim metrze otwarto wystawę o Unii Lubelskiej [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply