W czwartek w Kijowie otwarto wystawę pt. „Przeciw Goliatowi” poświęconą 8 wybranym działaczom OUN-UPA. Wystawa ma związek ze zbliżającym się 14. października – fikcyjną datą utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii ustanowioną na pomajdanowej Ukrainie świętem ukraińskiej armii.

Wystawę otwarli szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz, dyrektor generalny ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform Ołeksandr Charczenko oraz przedstawiciele Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego – Wołodymyr Birczak i Jaryna Jasynewycz (prywatnie żona Wjatrowycza).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ekspozycję poświęcono 8 działaczom OUN-UPA: Stepanowi Banderze, Romanowi Szuchewyczowi, Wasylowi Kukowi, Jewhenowi Hrycakowi, Wasylowi Hałasie, Katerynie Zaryćkiej, Irynie Tymoczko-Kaminśkiej i Illi Oberyszynowi. Jak napisano na stronie internetowej UIPN, „dzięki nim na mapie świata jest teraz wolna Ukraina”.

Podczas otwarcia wystawy Jaryna Jasynewycz nie ukrywała biblijnych skojarzeń. Jej zdaniem walka OUN-UPA „przeciw dwóm totalitarnym państwom” przypominała walkę Dawida z Goliatem. Według niej osoby przedstawione na wystawie „miały wybór między umrzeć a umrzeć w walce” i wybrały to drugie. „W sercu każdego z nich była wiara na wzór biblijnego Dawida” – twierdziła Jasynewycz.

Ze słów szefa agencji informacyjnej Ukrinform wynika, że doniesienia o kolaboracji ruchu OUN-UPA z Niemcami i jego zbrodniach to komunistyczna propaganda. „Przez dziesięciolecia (…) jego liderów przedstawiano jako nazistowskich agentów, antysemitów i obcinaczy głów. Alternatywna opinia nie miała szansy na istnienie. Dopiero teraz, kiedy jest wolność słowa, archiwa są otwarte a media wolne, możemy przekazywać prawdziwą informację o walce Ukraińców o państwowość” – mówił Charczenko dodając, że Ukrinform chętnie przyłączył się do projektu „Przeciw Goliatowi”.

Plansze poświęcone poszczególnym działaczom OUN-UPA opisują wybrane epizody ich życia przedstawiając je w wyłącznie pozytywnym świetle. Nie ma w nich ani słowa o banderowskich zbrodniach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Historyk kwestionuje dane nt. walk UPA z Niemcami, które propaguje ukraiński IPN

Kresy.pl / memory.gov.ua / Whołos

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Taka jest ta banderowska polityka,że pospolitych zbójów ,morderców i zbrodniarzy ze zbrodniczej OUN-UPA na piedestale nazibohaterów stawia.Podczas IIW.Ś. w różnych formacjach niemieckich aktywnie służyło310 tys.ochotniczych Ukraińców-czy to nie kolaboracja?Przykładowo w niemieckim obozie zagłady w Treblince gdzie zamordowano ok 800tys Żtdów i 20 tys Polaków obsada: -polskiej części obozu to10 Niemców i 60 Ukraińców;-żydowskiej części obozu to 50 Niemcówi 125 Ukraińców;odpowiednio w Sobiborze to 30 Niemców i 150 Ukraińców;w Bełżcu to30 Niemców i100 Ukraińców,Szkołę UkrainischeSS Wachmanschaft w Trawnikach pod Lublinem ukończyło 15 tys.ukraińskich SS-manów.To co więcej trzeba by zyskać miano hitlerowskiego kolaboranta.Dzisiejsza sytuacja polityczna na Ukrainie,szczególnie w wykonaniu banderowskich puczystów jest prostą kontynuacją doświadczeń zdobytych z niemiecko-nazistowską Ukraińców kolaboracją.Gdy do tego dodamy ideologię Doncowa,której na Ukrainie gnida Wjatrowycz z państwowej pozycji patronuje,to otrzymamy ukraiński banderowski wulkan,który wybuchnie ze szkodą dla sąsiadów tego nazistowskiego tworu.

 2. Avatar
  JeszczePolska :

  Wszyscy kłamią , kłamią, dokumenty kłamią, świadkowie kłamią….A to byli tacy wspaniali ludzie w UPA i SS Galizien..

  Ale i tak bardziej niż Niemców, bałam się Ukraińców.
  Halina Wołłowicz sanitariuszka z Powstania.
  Dlaczego?

  – Bo Niemcy mordowali, a Ukraińcy przedtem torturowali i gwałcili dziewczyny. Banderowcy (członkowie niezależnej podziemnej organizacji ukraińskiej, jawnie współpracujący z Niemcami – przy. red.) byli okrutni. Dało się to odczuć bardzo wyraźnie. Później dowiedziałam się, że gwałcili zarówno 3-letnie dziewczynki jak i 80-letnie kobiety. Stąd miałam broń. Ale muszę przyznać, że jeśli chodzi o taką samoobronę, to przez całe wakacje miałam przy sobie dwie fiolki z cyjankiem. Ponieważ byłam łączniczką i znałam dużo adresów i nazwisk, to trucizna dawała mi taki, nazwijmy to, spokój. Wiedziałam, że jeżeli coś się stanie, to nie zamęczą mnie śledztwem.
  https://opinie.wp.pl/halina-wollowicz-dla-wp-pl-moim-pierwszym-rannym-byl-rajmund-kaczynski-kolega-z-konspiracji-6126041988012161a

  • Avatar
   jwu :

   @JeszczePolska Coś musi być na rzeczy ze wspaniałością tych morderców z SS Galizien ? Bo inaczej nasz Anders nie wstawiłby się za nimi u Churchila. Czym uratował życie wielu z tych ludobójców.Co pokazują diaspory w Kanadzie ,USA ,czy Australii.Dla przypomnienia, wszystkich pozostałych żołnierzy tej formacji nie będących Ukraińcami, wydano Stalinowi.

 3. Avatar
  jwu :

  Ciekawe czy jakiś komentarz poświęcony wystawie, pojawi się w polskojęzycznych mediach głównego nurtu? A wracając do artykułu, to Ukrainę w obecnych granicach mają wyłącznie dzięki Stalinowi i sowietom ,a nie tym barbarzyńcom którymi się chlubią.Bo gdyby na nich liczyli to do tej pory państwa o nazwie Ukraina ,nie byłoby.Ponieważ gdyby nie sprzeciw Stalina i Chruszczowa to ,Polacy dawno odebraliby co nasze.I żadni banderowscy ludobójcy nie mieli by nic do powiedzenia.

 4. Avatar
  marvix :

  Prawda jest taka, że Polska obecnie nie ma prawicy na poziomie. Z wizją. Jest tylko gadanie i paplanie.. w Internecie. A tak naprawdę trzeba było zadziałać na samym początku jak Wiaterek został członkiem ukraińskiego instytutu… Teraz ta gnida się rozpanoszyła… To nawet nie jest człowiek tylko chory nazistowskie g.. przeżarty Doncowskim światopoglądem. Kanalia, która zabiłaby dziecko na oczach milionów i twierdziła, że to dziecko wpadło na nóż, albo lepiej, że to rosyjska prowokacja, bo nóż był produkcji rosyjskiej. Z takim chorymi ludźmi się nie rozmawia…