Zdaniem Eugeniusza Gatnara, członka Rady Polityki Pieniężnej, nie ma uzasadnienia dla obniżenia stóp procentowych, o którym mówił szef NBP. Jego zdaniem, w RPP trudno byłoby też o większość, która poparłaby taką ewentualną decyzję.

Jak pisaliśmy wcześniej, prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że polski bank centralny rozważa możliwość obniżenia stóp procentowych w pierwszych miesiącach 2021 roku. Do jego słów odniósł się członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar. W wywiadzie dla portalu Interia powiedział, że nie ma uzasadnienia dla dalszej obniżki stóp.

„Nie mam danych, które by mogły uzasadniać taki krok” – powiedział Gatnar. „Moim zdaniem polska gospodarka znakomicie sobie radzi w tej trudnej sytuacji kryzysu będącego efektem pandemii. Jak spojrzy się na dane o produkcji przemysłowej, na nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, czy eksport – nie widzę przesłanek ekonomicznych dla tego typu decyzji”.

 

Członek RPP uważa, że obniżenie stóp procentowych faktycznie nie miałoby dużego znaczenia. „Różnica między 0,1 proc. a 0 proc. jest umowna” – powiedział. Dodał przy tym, że mogłaby ona jednak niekorzystnie wpłynąć na stabilność sektora finansowego.

Ponadto, Gatnar nie jest pewien czy w RPP znalazłaby się większość skłonna do obniżki stóp. „Gołębie skrzydło rady, jak to dziennikarze nazywają, opowiadało się dotąd za stabilizacją. Dlatego jestem zdziwiony tak nagłą zmianą retoryki. Nie jestem pewien czy taką większość – biorąc pod uwagę wypowiedzi niedawne kolegów – udałoby się zebrać” – powiedział.

Przypomnijmy, że we wtorkowej rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” szef NBP powiedział: „obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp”.

Glapiński dodał, że w NBP prowadzone są „odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków” obniżenia stóp procentowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Należy przypomnieć, że w okresie od połowy marca do końca maja br. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 punktów bazowych (pb), w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Miesiąc temu ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie przez 1,5 roku – do czerwca 2022 roku. Co więcej, ponad połowa z nich uważała, że stopy mogą pozostać stabilne nawet do końca 2022 r.

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply