W środę amerykańska Rezerwa Federalna zatwierdziła czwartą z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego i zasygnalizowała potencjalną zmianę podejścia do polityki pieniężnej w celu obniżenia inflacji.

Jak poinformował portal CNBC, w środę amerykańska Rezerwa Federalna zatwierdziła czwartą z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego i zasygnalizowała potencjalną zmianę podejścia do polityki pieniężnej w celu obniżenia inflacji.

Amerykański bank centralny podniósł krótkoterminową stopę oprocentowania o 0,75 punktu procentowego do docelowego przedziału 3,75%-4%, najwyższego poziomu od stycznia 2008 roku.

Ten ruch był kontynuacją najbardziej agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej od początku lat 80., kiedy inflacja była ostatnio tak wysoka.

Nowe oświadczenie wskazywało na tę zmianę polityki, mówiąc, że przy ustalaniu przyszłych podwyżek Rezerwa Federalna „uwzględni skumulowane zaostrzenie polityki pieniężnej, opóźnienia z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację oraz rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej”.

Ekonomiści mają nadzieję, że jest to „ustąpienie” w polityce, które może spowodować wzrost stóp o pół punktu na grudniowym posiedzeniu, a następnie kilka mniejszych podwyżek w 2023 roku.

Zobacz też: Największa podwyżka stopy procentowej w USA od ponad ćwierćwiecza

Zobacz też: Stopy procentowe w USA w górę

Kresy.pl/CNBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply