Sejm uchwalił zmiany w zasadach wyboru władz samorządowych zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Sejm przyjął w piątek nowelizację ordynacji wyborczej oraz ustaw regulujących funkcjonowanie samorządów. – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Najważniejsze zmiany to dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów a także jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców.

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie liczona od przyszłorocznych wyborów. Sejm zdecydował także o wygaszeniu kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Nowych 7 z 9 członków Komisji wybierze Sejm a nie, jak dotychczas, Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Inną istotną zmianą jest wydłużenie kadencji rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich do pięciu lat.

Wielkość okręgów wyborczych do sejmików, rad gmin i powiatów pozostanie bez zmian. Ich ustalanie pozostanie uprawnieniem tych organów samorządu terytorialnego, a nie, jak początkowo planowano, komisarzy wyborczych. Liczbę komisarzy, których będzie powoływać PKW na wniosek ministra spraw wewnętrznych, zmniejszono do 100, z początkowo planowanych 400. Szef MSWiA będzie także przedstawiał PKW trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego, po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Posłowie PiS wbrew wnioskom wszystkich klubów opozycyjnych znieśli głosowanie korespondencyjne. Opozycja wskazywała, że w ten sposób uniemożliwia się głosowanie osobom niepełnosprawnym czy przebywającym za granicą.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 234 posłów, 199 było przeciw, wstrzymało się 2 posłów.

CZYTAJ TAKŻE: PiS robi krok w tył ws. ordynacji wyborczej

Kresy.pl / PAP / TVN24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply